Najmniejszym ptakiem świata jest wszystkim znany koliber, którego rozmiary niekiedy nie przekraczają nawet 6-7 cm, waga dorosłego osobnika nie przekracza 2 gramów. Kolibry są niezwykłymi ptakami, które potrafią osiągnąć niesamowite prędkości przy niewielkiej masie ciała.
Koliber występuje głównie na Kubie, dlatego nie spotkacie tego ptaka w naszym kraju, ani na naszym kontynencie, jednak nic straconego, ponieważ możecie się natknąć na równie interesującego ptaka, którego rozmiary są zbliżone do kolibra. Ten niewielkich rozmiarów ptak w Polsce jest często spotykany, choć częściej usłyszycie jego śpiew, ponieważ przez jego rozmiary wiele osób ma problem, aby go dostrzec na drzewie.
Postanowiliśmy Wam zdradzić nazwę najmniejszego ptaka w Polsce podobnego do kolibra. Korzystając z tej okazji, zamieszczamy wszystkie informacje o ptaku mysikrólik, odpowiadamy, jak wygląda mysikrólik, skąd nazwa mysikrólik, oraz czym karmić mysikrólika.
Na koniec sprawdzamy różnice występujące między zniczek a mysikrólik.
Spis treści
Najmniejszy ptak w Polsce podobny do kolibra
Podróże oraz internet pozwalają nam poznać, oraz obejrzeć wiele wspaniałych miejsc, roślin, zwierząt i ptaków. Sprawdzając informacje o kolibrze, wiele osób prowadzi poszukiwania na temat najmniejszego ptaka w Polsce podobnego do kolibra. I oczywiście przynosimy Wam dobre wiadomości, w Polsce jest jeden gatunek ptaka podobnego do kolibra. Co prawda zauważenie go może być niezwykle problematyczne, ponieważ jest naprawdę małych rozmiarów, jednak będąc w pobliżu, z pewnością usłyszycie jego zjawiskowy śpiew.
Najmniejszym ptakiem w Polsce, który jest podobny do kolibra, jest mysikrólik. Nazwa może Wam sugerować jakiegoś królika, który jest niewielkich rozmiarów, ale zapewniamy, że to nie królik, tylko uroczy ptaszek. Mysikrólik w naszym kraju występuje dość licznie, dlatego jeżeli dobrze wytężycie wzrok, będziecie mogli zaobserwować wspaniałego ptaszka. Dla lepszego zaprezentowania Was mysikrólika w dalszej części naszego artykułu prezentujemy opis mysikrólika oraz zamieszczamy najważniejsze informacje o nim.
Sprawdź również – Struś – informacje, hodowla, ile żyje, co jedzą, ile kosztuje sam struś i jego utrzymanie
Mysikrólik ptak – opis
”Regulus regulus” potocznie nazywany mysikrólikiem jest najmniejszym ptakiem występującym w Polsce. Mysikrólik ma kilka podgatunków, które występują na całym świecie, dlatego jego obecność jest zauważalna w wielu krajach. Odmiana mysikrólika odnotowywana jest w całej Europie oraz Azji. W naszym kraju mysikrólik, liczne występuje na terenach górzystych lasów iglastych, ciężko będzie go spotkać w lasach liściastych, choć nie jest to niemożliwe. Przede wszystkim ptak mysikrólik najczęściej jest porównywany do tego, że najmniejszym ptakiem w Polsce podobnym do kolibra.
Mysikrólik cechuje się przepiękną barwą śpiewu, która jest słyszalna z daleka. Mysikrólik przez swoje niewielkie rozmiary musi większość czasu przebywać w ukryciu, ponieważ ilość zagrożeń jest spora, dlatego ten ptak, jeżeli nie musi, nie wędruje po niebie.
Jak wygląda mysikrólik?
Pewnie zastanawiacie się, jak wygląda mysikrólik, czy jest zbliżony do zwierząt z nazwy?
Nie, tutaj uspokajamy, że mysikrólik nie jest tworem natury, wręcz przeciwnie mysikrólik wygląda tak samo, jak inne ptaki, jedynie jego rozmiar jest znacznie mniejszy. Długość ciała dorosłego osobnika wynosi maksymalnie 9-9.5 cm, przy masie ciała do 7-8 gramów. Rozpiętość skrzydeł mysikrólika to zaledwie 15-16 cm, jak sami widzicie, ten ptak jest rzeczywiście bardzo maleńki.
Wyglądem mysikrólik może przyciągać spojrzenia, ponieważ jego ciało jest pokryte oliwkowo zielonymi piórami, dolna część mysikrólika barwi się odcieniami bieli. Duża głowa oraz krótki ogon to znak rozpoznawczy mysikrólika. Samiec wyróżnia się pomarańczowym paskiem na głowie oraz czarnymi bokami. Mysikrólik jest naprawdę uroczym ptakiem, dlatego wiele osób się zastanawia skąd taka nazwa?
Sprawdź również – Małpka kapucynka – informacje, adopcja, jak i gdzie kupić, ile kosztuje, cena
Mysikrólik – skąd nazwa?
W takim razie, skąd pochodzi nazwa mysikrólika? Nazwa mysikrólika nurtuje wiele osób, ponieważ ten ptak nie ma nic wspólnego z myszą oraz królikiem. Pojawiają się jednak wytłumaczenia, skąd nazwa mysikrólik, naszym zdaniem te teorie są całkiem sensowne.
Mysikrólik na czubku głowy ma maleńki pióropusz żółtego koloru, który przypomina wielu osobom koronę. Mysikrólik jest maleńkich rozmiarów, przypomina wielkością mysz, więc można powiedzieć, że ma mysie rozmiary, koronę jak król, więc w połączeniu wychodzi nam mysikrólik. W kontynuacji naszego wpisu sprawdzamy jeszcze czym karmić mysikrólika, ponieważ ten ptak nie opuszcza naszego kraju na zimę.
Mysikrólik – czym karmić?
Wykarmienie mysikrólika jest niezwykle trudne, dlatego wielu ornitologów apeluje, aby nie zabierać ptaków do domu, jeżeli spotkacie je w lesie. Mysikrólik w przeciwieństwie do wszystkich ptaków nie odżywia się zbożem, ponieważ jest za mały.
To, czym karmić mysikrólika może być poza naszym zasięgiem, ze względu na rozmiary pożywienia dla tego ptaszka. Mysikrólik je tylko maleńkie owady. W ten sposób nie zrobi sobie krzywdy.
Zniczek a mysikrólik
Jakie połączenie ma zniczek i mysikrólik? Co łączy te dwa gatunki ptaków? Otóż zniczek a mysikrólik to ptaki bardzo zbliżonych rozmiarów, kolorystycznie różnią się tylko głównym odcieniem, zniczek jest niebieski, jednak oba gatunki posiadają żółtą plamkę na czole. Dodatkowo warto podkreślić to, że kolejną różnicą występującą pomiędzy zniczek a mysikrólik jest to, że mysikrólików jest zdecydowanie więcej.