Woliera dla kota – w ogrodzie, na balkonie, jak zrobić samemu, cena, co to jest?

Woliera dla kota - w ogrodzie, na balkonie, jak zrobić samemu, cena, co to jest (1)

Najbardziej ciekawskimi, wręcz wścibskimi zwierzętami są koty. Te stworzenia potrafią wejść dosłownie wszędzie, jeżeli coś wzbudzi ich zainteresowanie. Nie zawsze jesteśmy w stanie upilnować naszego czworonożnego futrzaka, koty, które na co dzień są w domu, jeżeli wyjdą na zewnątrz, nie potrafią się skupić na jednej rzeczy. Wszystko je interesuje, co nie zawsze jest dobrym znakiem, ponieważ w takich sytuacjach się zdarza, że kot znika z ogrodu. Poszukiwania nie za każdym razem pozwalają odnaleźć pupila, co jest przykrym doświadczeniem. 

Możecie uniknąć takich sytuacji bez zamykania kota w domu. Możecie go umieścić w wolierze dla kota, to rozwiązanie przynosi same korzyści. Nie wszyscy znają ten wynalazek, dlatego w dzisiejszym artykule opisujemy Wam, co to jest woliera dla kota, jak powinna wyglądać woliera dla kota w ogrodzie oraz woliera dla kotów na balkonie. Zdradzamy, jak zrobić wolierę dla kota oraz jak zrobić wybieg dla kota. W podsumowaniu naszego wpisu przedstawiamy, jaka jest cena woliery dla kota. 

Woliera dla kota – co to jest?

Woliera jest nazwą nieznaną przez wiele osób, nawet jeżeli ktoś wie, do czego służy, nie zawsze potrafi ją poprawnie nazwać. Najczęściej spotykamy się z nazwą siatki dla kota, ponieważ jest to powszechnie stosowane. Woliera jest właśnie zabezpieczeniem naszego kota przed ucieczką lub nieszczęśliwym wypadkiem, jeżeli odnosimy się do kotów, które przesiadują na balkonach. 

Woliera jest siatką silikonową lub metalową, która ma za zadanie wyznaczyć kotu bezpieczny teren. Rozwiązanie możecie zastosować w ogrodzie, na balkonie oraz w oknie. Jest kilka zastosowań na wolierę, każda z nich ma trochę inny system montowania, jednak wszystkie mają wspólną cechę, chronić kota przed zaginięciem. Nie musicie się obawiać, że Waszemu kotu coś się stanie, jeżeli zostawicie go samego, ponieważ woliera zabezpiecza futrzaka przed wyjściem poza wyznaczony obszar. 

Sprawdź również – Karmnik dla ptaków – do samodzielnego montażu, jak i z czego zrobić?

Woliera dla kota – w ogrodzie 

Coraz częściej spotykane są woliery dla kota w ogrodzie. Ludzie, którzy mają domy, chętnie wyprowadzają swojego kota na zewnątrz, ale nie chcą go puszczać, aby sam chodził po całym terenie. W takich sytuacjach na wyznaczonym terenie rozstawiają woliery, które pozwalają na swobodę kota pod naszym nadzorem, jednak nie musimy stać przy futrzaku. 

Woliera dla kota w ogrodzie jest znakomitym pomysłem, ponieważ możecie wyznaczyć dla swojego kota większy obszar, gdzie będzie mógł samodzielnie spędzać czas. Wychodzenie z kotem na smyczy jest dobrym rozwiązaniem, jednak wtedy stoicie cały czas przy kocie, co nie zawsze się im podoba. Woliera dla kota w ogrodzie gwarantuje swobodę dla zwierzaka oraz większy komfort dla Was. 

Konstrukcja woliery dla kota w ogrodzie nie jest nadzwyczaj skomplikowana, dlatego przy odrobinie chęci będziecie w stanie zrobić ją samodzielnie. 

Woliera dla kotów – na balkonie 

Wolierę dla kotów możecie także zrobić na balkonie, takie rozwiązanie umożliwia wypuszczanie kota na zewnątrz bez naszej obecności. W ciągu dnia miewamy wiele zadań do wykonania, dlatego nie będziemy mieli wystarczająco dużo czasu, aby siedzieć z kotem na balkonie. Niższe kondygnacje niosą ryzyko ucieczki kota, zwłaszcza jak zobaczy coś, co go zainteresuje. 

Na wyższych piętrach nie należy zostawiać kota samego na balkonie, ponieważ może dojść do wypadku, kot, jak zobaczy ptaka czy nawet mychę może za nią skoczyć. Woliera dla kotów na balkonie chroni zwierzę przed takimi sytuacjami. 

Wykonanie woliery dla kotów na balkonie jest proste, nie zajmuje dużo czasu, a przez fakt, że siatkę kupujecie w wybranym odcinku, nie musicie poświęcać całego dnia na wykonanie zadania. 

Jak zrobić wolierę dla kota?

Na forum oraz różnych portalach pojawiają się pytania, jak zrobić wolierę dla kota. To zadanie wbrew pozorom jest proste, nie pochłania wielu godzin, a co najważniejsze, możecie ją wykonać w taki sposób, że na oknie czy balkonie nie będzie zaburzała Waszej przestrzeni, ponieważ możecie zrobić wolierę dla kota z polietylenowej siatki. Wolierę na tarasie możecie także zrobić z metalowych linek, to rozwiązanie sprawdza się w przypadku większych kotów tj. Maine Coon.

Do zrobienia woliery dla kota musicie przygotować niezbędne materiały, w pierwszej kolejności musicie dokładnie zmierzyć obszar, gdzie zostanie zamontowana woliera dla kota. Następne przygotujcie wszystkie elementy.  W przypadku woliery na balkonie, tarasie czy w oknie potrzebujecie siatkę, łączniki w postaci drewnianych lub metalowych prętów oraz gwoździe. 

To, jak zrobić wolierę dla kota nie powinno Was przestraszyć. Musicie przymocować szkielet drewniany lub metalowy, do którego będziecie mocować siatkę, ta konstrukcja jest zawsze mocowana na podłodze oraz w górnej części balkonu/ tarasu. Siatkę koniecznie naciągajcie maksymalnie, ponieważ nie może swobodnie wisieć. Zaczynajcie tę czynność od górnej części i siatką schodźcie w dół. 

Jak zrobić wybieg dla kota?

Wybieg dla kota to zupełnie inna konstrukcja, tutaj musicie zbudować solidny szkielet przypominający prostokątny długi domek. Do tego zadania wykorzystać możecie deski lub gotową metalową konstrukcję. Na całą konstrukcję należy mocno naciągnąć siatkę. 

Zrobić wybieg dla kota możecie, wykorzystując różnego rodzaju zabawki oraz skrytki, to zadanie jest bardziej złożone i zajmuje więcej czasu, jednak Wasz kot będzie zadowolony z efektu. 

Woliera dla kota – cena

Cena woliery dla kota zależy od wielu czynników, takich jak:

  1. Wielkość woliery: Im większa woliera, tym analogicznie będzie droższa.
  1. Materiały z których została wykonana woliera: Woliery mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, drewno lub plastik. Te wykonane z wyższej jakości materiałów, takich jak metal, będą droższe.
  1. Dodatkowe funkcje: Woliery mogą mieć różne dodatkowe funkcje, takie jak platformy do zabawy, zabawki, a nawet miniaturowe tarasy. Te dodatkowe elementy mogą zwiększyć cenę woliery.
  1. Marka i reputacja producenta woliery: Niektórzy producenci są bardziej znani i cenieni za jakość swoich produktów, co może wpłynąć na cenę woliery.
  1. Miejsce zakupu: Ceny wolier dla kotów mogą się różnić w zależności od sklepu lub sprzedawcy. Zakupy online mogą być tańsze, ale trzeba też brać pod uwagę koszty wysyłki.

Cena woliery dla kota jest często sprawdzana, ponieważ rozwiązanie przynosi wiele korzyści. Jak udało się nam ustalić, cena woliery dla kota zaczyna się od 200 złotych. Duże ogrodowe woliery dla kota możecie kupić nawet za 2000-5000 zł.