Woliera dla papug – jak zbudować i zrobić w ogrodzie i na zimę, projekt, cena

Woliera dla papug - jak zbudować i zrobić w ogrodzie i na zimę, projekt, cena (1)

Hodowla papug jest dosyć popularna w naszym kraju, dlatego możecie się spotkać z wieloma ciekawymi rozwiązaniami dla tych ptaków. Jednym z takich elementów jest woliera dla papug. Dzięki temu wasza papuga jest bezpieczna, ryzyko wyfrunięcia jest zminimalizowane, co jest bardzo ważne dla wszystkich posiadaczy papug. Te zwierzęta nie zawsze wykonują wszystkie polecenia, dlatego warto pomyśleć wcześniej i przewidzieć, że Wasza papuga może przez przypadek wylecieć. 

Woliera dla papug jest coraz częściej wybierana, ponieważ w ten sposób możecie dać swojej papudze więcej luzu oraz przestrzeni. Montując woliery w domach, nie musicie trzymać papugi cały czas w klatce. Rozwiązanie ma wzięcie, dlatego postanowiliśmy zaprezentować jak zbudować wolierę dla papug, zdradzamy, jak zrobić wolierę dla papug. Rozwijamy wątek, jak zrobić wolierę zewnętrzną dla papug. Dodatkowo zamieszczamy podpowiedzi dotyczące woliery dla papugi w ogrodzie oraz woliery dla papugi na zimę. Jednak w pierwszej kolejności podpowiadamy, jak zrobić projekt woliery dla papug. 

Woliera dla papug – projekt

Decydując się na wykonanie woliery dla papugi, warto wykonać projekt, ponieważ nie wszystkie konstrukcje będą takie same. Każdy gatunek papugi lubi inne rozwiązania, dlatego projekt woliery dla papugi jest kluczowym elementem do zrobienia odpowiedniego miejsca dla naszej papugi. 

Wolierę możecie oczywiście zrobić ogrodową lub tarasową, ponieważ one się dobrze sprawdzają w domkach, gdzie jest ograniczona przestrzeń dookoła domu. Projekt woliery dla papugi na tarasie musi obejmować wszystkie załamania oraz szczeliny, ponieważ papuga może Wam wylecieć przez nawet niewielki otwór. Z kolei wykonując projekt woliery dla papugi ogrodowej, warto sprawdzić najlepsze rozwiązania. Bardzo ważne jest, aby woliera dla papugi była przestronna oraz nie zawierała ostrych zakończeń. Zwracajcie uwagę na materiał, ponieważ metalowe woliery dla papugi nie są zalecane, może na nich pojawiać się korozja, która bywa szkodliwa dla papugi. 

Sprawdź również – Woliera dla kota – w ogrodzie, na balkonie, jak zrobić samemu, cena, co to jest?

Woliera dla papug – jak zrobić?

Na forum pojawia się wiele pytań, jak zrobić wolierę dla papug, początkujący hodowcy nie znają wszystkich rozwiązań, dlatego zawsze wolą się upewnić, jak wykonać to zadanie, ponieważ nie zawsze wiedzą, od czego zacząć. 

Na pierwszy rzut oka woliera dla papug jest prostą konstrukcją, jednak po czasie niektóre osoby mogą dostrzegać jakieś problemy jej w wykonaniu, dlatego dokładnie opisujemy jak zrobić wolierę dla papug, żebyście nie musieli się zastanawiać, czy Wasze ptaszki są bezpieczne. 

Przystępując do wykonania woliery dla papug samodzielnie, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  1. Materiały i narzędzia: należy przygotować odpowiednie narzędzia i materiały, takie jak deski, siatka, śruby, gwoździe, z kolei w przypadku narzędzi, to młotek, wiertarka, szlifierka i piła. 
  1. Wielkość woliery: Papugi potrzebują dużo miejsca do latania i zabawy, dlatego ważne jest, aby woliera była wystarczająco duża. Zalecana minimalna wielkość woliery dla jednej papugi to co najmniej 1,5 metra długości i 1 metr szerokości.
  1. Rama to fundament: pierwszą rzecz należy rozpocząć od zbudowania ramy woliery, używając desek i śrub. Rama powinna być solidna i wytrzymała.
  1. Siatka: siatka na dach to istotna rzecz. Można użyć siatki o grubości około 1,5-2 centymetrów, aby zapewnić odpowiednią ochronę przed ptakami drapieżnymi.
  1. Drzwi i okna: Drzwi i okna są ważnym elementem woliery, ponieważ pozwalają na dostęp do środka i zapewniają odpowiednią wentylację. Warto je zamontować za pomocą śrub lub zawiasów.
  1. Oświetlenie i ogrzewanie: Jeśli woliera będzie znajdować się na zewnątrz, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie i ogrzewanie. Warto w tym celu użyć promienników lub grzałki.

Sprawdź również – Karmnik dla ptaków – do samodzielnego montażu, jak i z czego zrobić?

Jak zbudować wolierę dla papug? 

Odwieczne pytanie pojawiające się w internetach, jak zbudować wolierę dla papug nurtuje wiele osób, ponieważ możecie skorzystać z gotowego projektu, jednak te nie zawsze są chętnie wybierane. Każdy właściciel pragnie samodzielnie zbudować wolierę dla papug. 

Jeżeli zdecydujecie się na samodzielne zbudowanie woliery dla papug, macie pewność co do materiałów oraz możecie wykonać ją pod indywidualne rozmiary. Rozpoczynając pracę, pamiętajcie, aby zbudować wolierę dla papug, musicie zastosować się do ich indywidualnych potrzeb. W zależności od ilości miejsca, jakie możecie, przeznaczyć zagospodarujcie teren tak, żeby papugi mogły tam mieć zabawki oraz jakieś niewielkie drzewko. 

Jednak wracając do tematu, jak zrobić wolierę dla papug, zasada jest prosta. Potrzebujecie siatkę oraz drewnianą konstrukcję, którą przykręcicie do ściany w celu odgrodzenia przestrzeni dla papug. Następnie należy przyczepić siatkę i gotowe. 

Jak zrobić wolierę zewnętrzną dla papug?

Kolejnym zagadnieniem jest, jak zrobić wolierę zewnętrzną dla papug. To rozwiązanie jest znakomite dla egzotycznych, większych papug. Te gatunki często męczą się w domu, dlatego warto sprawdzić, jak zrobić wolierę zewnętrzną dla papug. 

W tym przypadku musicie jednak zwrócić uwagę na wytrzymałość siatki, dobrze sprawdza się ze stali ocynkowanej, wtedy papuga nie zniszczy jej. Konstrukcja również musi być trwała oraz odporna na wszelkiego rodzaju wstrząsy i warunki atmosferyczne. 

Robiąc wolierę zewnętrzną dla papug, nie zapomnijcie o wyposażeniu jej w różnego rodzaju rośliny, drzewka, patyki, te elementy będą odzwierciedlały naturalne środowisko. 

Dla bezpieczeństwa oraz komfortu papug woliera zewnętrza musi być zasłonięta, bezpośrednie wystawienie jej na słońce może zaszkodzić papudze. 

Woliera dla papug – w ogrodzie 

Woliera dla papug w ogrodzie musi spełniać wszystkie wymagania papug. Dobrze wykonana woliera dla papug w grodzie ma odpowiednio dużo miejsca, aby papugi mogły swobodnie latać. Dodatkowo siatka musi mieć określony rozmiar, nie możecie założyć zbyt małego splotu, ponieważ ograniczycie widoczność, z kolei większy może nieść ryzyko dostania się innych ptaków do środka. Siatka do woliery dla papug w ogrodzie powinna mieć oczka 20 mm. 

Planując wolierę dla papug w ogrodzie, zawsze wybierajcie jakościowe materiały, koszt za samodzielnie wykonaną konstrukcję nie będzie wysoki, dlatego nie oszczędzajcie na jakości. 

Woliera dla papug – na zimę

Ostatnią konstrukcją na naszej liście jest woliera dla papug na zimę, ten rodzaj konstrukcji zawsze musicie ubezpieczyć w miejsca, w których papuga będzie mogła się ochronić przed śniegiem. 

Woliera dla papug na zimę musi mieć odpowiednią izolację, która zapewni ptakom ciepło podczas zimnych dni. Minimum trzy ścianki oraz koniecznie dach muszą być pokryte ociepleniem. Miejsce, gdzie stawiacie wolierę dla papug na zimę, musi być nasłonecznione.