Pająk krzyżak występuje w Polsce dość licznie i prawie każdy o nim słyszał i choć nie jest jadowity to na pewno mało przyjemny. Dzisiaj opiszemy wam kuzyna naszego pająka Araneus gemmoides nazywanego potocznie kocim pająkiem. Dowiecie się co to za pająk? Czy Araneus gemmoides jest trujący, czy gryzie i gdzie występuje?
Spis treści
Araneus gemmoides – co to za pająk?
Araneus gemmoides należy do rodziny pająków krzyżakowatych pochodzących z Ameryki Północnej. Araneus gemmoides jest stosunkowo duży o kulistym odwłoku z charakterystycznym znamieniem przypominającym kota, przez co potocznie jest nazywany „Cat spider”. Pająki z tej rodziny żyją głównie w ogrodach i terenach zielonych, gdyż lubią wilgotne otoczenie. Araneus gemmoides najliczniej występuje w USA oraz Kanadzie. Obecnie obliczono, że na świecie żyje ponad 1000 różnych gatunków pająków należących do grupy krzyżowców. Pająki swoje pajęczyny budują przeważnie w dobrze oświetlonych miejscach raczej w niższych partiach terenu przy ziemi lub pomiędzy gałęziami drzew. Araneus gemmoides jest bardzo pożytecznym pająkiem zwłaszcza w ogródkach, gdyż żywi się szkodnikami. Samice tego pająka zazwyczaj mierzą około 1-2 cm a samce są o wiele mniejsze i ich wymiary zazwyczaj nie przekraczają 5-8 mm. Zazwyczaj jest koloru żółto-brązowego z wyraźnym znakiem na odwłoku oraz długimi odnóżami.
Araneus gemmoides – czy gryzie?
Krzyżaki w tym Araneus gemmoides nie atakuje jako pierwszy prawie nigdy. Jedyna jego aktywność pojawia się, gdy zdobywa pożywienie lub w samoobronie. Araneus gemmoides to raczej płochliwy pająk, który, gdy czuje się zagrożony, to ucieka. Samice Araneus gemmoides potocznie „cat spider” są bardziej aktywne niż samce, również to one tkają pajęczyny i zdarza się, że mało ostrożny samiec zostaje jej ofiarą. Ciało pająka pokryte jest włoskami, które w żaden sposób nie są toksyczne i służą jako komórki nerwowe, co oznacza, że to właśnie dzięki nim pająk odbiera różne bodźce z otoczenia i to właśnie podrażnienie ich może mieć wpływ na atak pająka, który poczuje zagrożenie. Araneus gemmoides złapaną na pajęczą sieć ofiarę owija w kokon i atakuje silną toksyną trawienną, po czym żywi się powstałym tak zwanym roztworem odżywczym.
Araneus gemmoides – czy jest trujący?
Pająki krzyżaki są dość popularne, choć Araneus gemmoides „cat spider” nie jest najliczniejszą grupą tych pająków, jednak podobnie jak cały gatunek nie jest trujący. Ciało Araneus gemmoides składa się z miękkiego odwłoka i 4 par oczu jednak pomimo tego pająki nie widzą za dobrze. Mają 10 par kończyn, które służą do poruszania się i chwytania ofiar. Araneus gemmoides nie jest jadowity ani niebezpieczny dla człowieka. Jad tego pająka jest bardzo toksyczny dla bezkręgowców i kręgowców, gdyż w jego skład wchodzi termolabina hemolizyna, która atakuje czerwone krwinki zwierząt np. królika, myszy. Prowadzone badania pokazały, że takie zwierzęta jak koń, pies czy owca są odporne na toksynę Araneusa gemmoides. Oczywiście samo ugryzienie możemy odczuć jako pieczenie czy zobaczyć zaczerwienione miejsce jednak będzie to tylko chwilowe i całkowicie bezpieczne dla człowieka.
Araneus gemmoides – zachowanie
Araneus gemmoides nie jest agresywnym pająkiem, który żyje gromadnie. Samica jest znacznie większa od samca i bardziej aktywna, gdyż to ona tka pajęczyny i częściej poluje na owady. Pajęczyna Araneus gemmoides jest bardzo precyzyjna i stosunkowo wytrzymała. Okręgi ułożone są symetrycznie i zawsze takie same. Zdolność budowania idealnych pajęczyn każdy pająk zapisaną ma genetycznie i umie zbudować ją prawie bezwarunkowo dlatego nawet młode pająki mają już tę zdolność. Samiec kryje samicę pająka tylko raz, po czym umiera, a samica składa od 300 do 800 jaj w kokonie, który początkowo nosi na grzbiecie, a ostatecznie ukrywa w trawie. Araneus gemmoides rozmnażają się jesienią, a wylęg młodych następuje wiosną. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej potomstwa samica także umiera.
Araneus gemmoides – siedlisko
Pająk Araneus gemmoides na swoje siedlisko wybiera tereny zielone, przeważnie bytuje w koronach drzew i wysokich trawach. Lubią gęste zarośla, dlatego można go spotkać także w zaniedbanych ogrodach lub opuszczonych domach. Araneus gemmoides jest płochliwy, dlatego swoje siedliska buduje z dala od ludzi i zwierząt. Jest odporny na zmiany temperatur, choć lubi ciepły i wilgotny klimat. Odpowiedzialne za tkanie pajęczyn są samice, gdyż samce nie mają takiej umiejętności. Araneus gemmoides swoją sieć tka zazwyczaj wieczorem i prawie nigdy jej nie opuszcza, gdyż często zdarza się, że zostaje ona zniszczona przez zwierzęta i większe owady. Naturalnymi wrogami Araneusa gemmoides potocznie „cat spider” są przede wszystkim muchy i osy, które potrafią zaatakować pająka i złożyć na jego odwłoku swoje jaja. Pająk w swoim siedlisku tka sieci prawie cały czas, a po ukończeniu pajęczyny czeka na jej brzegu na ofiarę.