Zmierzchnica trupia główka – informacje, hodowla, larwa, występowanie w Polsce, cena

Zmierzchnica trupia główka - informacje, hodowla, larwa, występowanie w Polsce, cena (3)

Hodowanie w naszych domach gadów oraz płazów jest coraz częstszym zjawiskiem. Niekiedy ludzie zakładają w domach osobne pomieszczenia przeznaczone na hodowlę różnych stworzeń. Posiadanie węża, pająka czy jaszczurki w obecnych czasach już w sumie nikogo nie dziwi, inaczej sprawa wygląda przypadku hodowli owadów. Te stworzenia nie są tak proste do upilnowania, jak bezkręgowce, dlatego ich hodowla musi spełniać wszystkie wymagane przepisy. Dodatkowo warto odpowiednio się przygotować do takiej hodowli.

Owady stanowią szeroką grupę hodowlanych stworzeń, dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się zmierzchnica trupia główka. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że możecie nie wiedzieć, co to jest, dlatego przygotowaliśmy dla Was szczegółowy artykuł, w którym opisujemy, co to jest zmierzchnica trupia główka, zamieszczamy szczegółowe informacje o tym owadzie. Zdradzamy, jak powinna wyglądać hodowla zmierzchnicy trupiej główki, jak podchodzić do larwy zmierzchnicy trupiej główki. Odpowiadamy na pojawiające się pytanie, czy zmierzchnica trupia główka występuje w Polsce. Zmierzchnica trupia główka cena- zdradzamy. Na koniec zamieszczamy jeszcze ciekawostki o zmierzchnicy trupiej główce. 

Zmierzchnica trupia główka – informacje

Niespotykana często nazwa zmierzchnica trupia główka kojarzyć się może z różnymi stworzeniami, mało kto kojarzy tę nazwę z owadem, a konkretnie mówiąc z ćmą. Poprzez charakterystyczny wzór na odwłoku, zmierzchnica otrzymała swoją nazwę, ponieważ przypomina on czaszkę. Zmierzchnica trupia główka jest owadem grasującym w nocy, jej aktywność w dzień jest niezauważalna, ponieważ w tym czasie śpi. Podczas spoczynku możecie mieć problem, aby ją zauważyć, ponieważ w tym stanie znakomicie kamufluje się z otoczeniem, a dokładnie mówiąc z korą drzewa. 

W nocy, kiedy zmierzchnica trupia główka budzi się do życia, możecie zaobserwować przepiękne kolory oraz wzór, o którym wcześniej wspominaliśmy. Dominującą barwą zmierzchnicy trupiej główki jest żółto-czarny. Poprzez takie połączenie, zmierzchnica trupia główka doskonale radzi sobie z drapieżnikami, ponieważ jej barwy odzwierciedlają wygląd szerszenia. Wielkość zmierzchnicy trupiej główki jest spora, ponieważ ćma po rozłożeniu skrzydeł mierzy od 10 do 14 cm. Masa ciała zmierzchnicy trupiej główki to ok. 10 g. 

Sprawdź również – Wąż zbożowy – informacje, czy jest jadowity, hodowla, ile żyje, gdzie kupić, cena

Zmierzchnica trupia główka – hodowla

Zmierzchnica trupia główka jest owadem nocnym, jej hodowla nie należy do najprostszych, jednak z odrobiną chęci z całą pewnością odniesiecie sukces. Bardzo ważne jest, aby zapewnić zmierzchnicy trupiej główce odpowiednie terrarium do bytowania. Ćma w naturalnych warunkach pokonuje spore odległości, co ciekawe zmierzchnica trupia główka potrafi bardzo szybko latać, co ułatwia jej ucieczkę przed drapieżnikami. 

Hodowla zmierzchnicy trupiej główki wymaga od właściciela zagospodarowania dla niej od 1,5 do 2 m², ponieważ jest to największy żyjący w Europie motyl nocny. W tym przypadku znakomicie się sprawdza kartonowe pomieszczenie, którego ściany wykonacie z materiału typu gaza, firanka. 

Osoby planujące hodowlę zmierzchnicy trupiej główki pytają, czy ćma może swobodnie latać po mieszkaniu, takie rozwiązania są dozwolone, jednak nie zaleca się tego stosować, ponieważ zmierzchnica może sobie uszkodzić skrzydła o nasze meble bądź wlecieć w miejsce, z którego już nie wyjdzie. Kolejną kwestią jest to, aby zamykać wszystkie pomieszczenia, możliwe, że po wypuszczeniu zmierzchnica trupia główka może wylecieć przez otwarte okno lub balkon.

Zmierzchnica trupia główka – larwa

Larwa zmierzchnicy trupiej główki jest niewymagająca, ponieważ jej miejsce bytowania to mały karton lub pojemnik po jakimś jedzeniu z wysypaną ziemią. Rozmiary larwy zmierzchnicy trupiej główki są spore, ale niewielkie rozmiary pojemnika nie przeszkadzają jej, ponieważ nie wykonuje żadnych ruchów. 

Ten moment następuje tuż przed przepoczwarzeniem się w gąsienice. Larwa zmierzchnicy trupiej główki musi mieć stały dostęp do pożywienia. Większość czasu spędza zakopana pod warstwą ziemi, gdzie nabiera siły oraz rozmiarów zapewniających jej przeobrażenie. 

Sprawdź również – Terrarium dla agamy brodatej – jak powinno wyglądać, wymiary, wyposażenie, akcesoria

Zmierzchnica trupia główka – występowanie w Polsce

Zainteresowane osoby zmierzchnicą trupią główką dopytują się, czy występuje ona w Polsce. Obserwacja tego nocnego motyla mogłaby być ciekawym doznaniem. Przez fakt, że zmierzchnica trupia główka jest aktywna tylko w nocy, nie wszyscy mogą ją zaobserwować. 

Występowanie zmierzchnicy trupiej główki w Polsce jest zauważalne w różnych regionach, ogólnie rzecz biorąc, zmierzchnica trupia główka występuje na terenie całej Polski. Jej obecność możecie odnotować w maju oraz czerwcu i jest to pierwsze pokolenie, które przylatuje do Polski. W sierpniu pojawiają się kolejne osobniki i zostają w Polsce do października. 

Zmierzchnica trupia główka – cena

Jeżeli postanowicie hodować zmierzchnice trupią główkę w domu, sprawdźcie jej cenę w kilku źródłach. Możecie trafić na mocno wygórowaną cenę zmierzchnicy trupiej główki, ponieważ nie jest to często spotykany motyl nocny w hodowlach. 

Cena zmierzchnicy trupiej główki podawana na wielu ogłoszeniach jest naszym zdaniem przystępna, ponieważ możecie ją kupić za 180-250 złotych.

Zmierzchnica trupia główka – ciekawostki 

Na koniec przedstawiamy Wam ciekawostki o zmierzchnicy trupiej główce, ten nocny motyl jest interesującym stworzeniem, dlatego warto poznać jego tajemnice. 

  • Zmierzchnica trupia główka w chwili zaniepokojenia wydaje piszczące dźwięki
  • Otwór gębowy zmierzchnicy trupiej główki wyposażony jest w trąbkę
  • Dzięki żółto-czarnym kolorom, zmierzchnica trupia główka może swobodnie podjadać miód z pasiek, ponieważ pszczoły jej nie atakują
  • Zmierzchnica trupia główka jest wędrownym motylem nocnym
  • Wiele lat temu ludzie uważali zmierzchnice trupią główkę za wysłannika szatana.