Terrarium dla agamy brodatej – jak powinno wyglądać, wymiary, wyposażenie, akcesoria

Terrarium dla agamy brodatej - jak powinno wyglądać, wymiary, wyposażenie, akcesoria (2)

Agama brodata jest jaszczurką najczęściej wybieraną przez wiele osób. Ludzie, którzy rozpoczynają swoją przygodę z gadami, w pierwszej kolejności decydują się na przyjęcie agamy brodatej, ponieważ jaszczurka jest łatwym do zaopiekowania się gadem, dodatkowo potrafi się zaprzyjaźnić ze swoim właścicielem, w konsekwencji czego będzie mu towarzyszył w wielu czynnościach domowych. 

Agama brodata jest dosyć dużym stworzeniem, dlatego bardzo ważne jest, aby zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca. Terrarium jakiego będziecie potrzebowali, musi mieć określone wielkości oraz zastosowanie, ponieważ to jest bardzo ważne, aby agama brodata czuła się bezpiecznie. W związku z tym postanowiliśmy przygotować obszerny poradnik, który będzie się odnosił do tego, jak powinno wyglądać terrarium dla agamy brodatej.

Poprawne przygotowanie terrarium dla agamy brodatej będzie spełnieniem 90% potrzeb jaszczurki, ponieważ w tym miejscu Wasza agama brodata będzie przebywała przez większość czasu. Korzystając z okazji, w poniższym artykule opisujemy Wam terrarium dla agamy brodatej, zdradzamy, jakie wymiary powinno mieć terrarium dla agamy brodatej. Podpowiadamy także, jak powinno wyglądać terrarium dla agamy brodatej, jakie akcesoria powinny się znaleźć w terrarium dla agamy brodatej. Przedstawiamy wyposażenie terrarium dla agamy brodatej. 

Terrarium dla agamy brodatej 

Terrarium dla agamy brodatej powinno spełniać wszystkie wymagania niezbędne do prawidłowego życia jaszczurki w naszym domu. Zastanawiając się nad tym, jakie wybrać terrarium dla agamy brodatej, zawsze pamiętajcie o tym, że ta jaszczura dosyć szybko rośnie i w dorosłym okresie osiąga spore wielkości, co wpływa na wielkość potrzebnego terrarium. 

Oczywiście na początek możecie wybrać mniejsze terrarium, ale po roku będziecie musieli je wymienić na większe, co w tym przypadku nie zawsze się opłaca. Dodatkowo agama brodata nie lubi zmieniać miejsca bytowania, takie zabiegi mogą niekorzystnie wpłynąć na jej spokój oraz komfort życia. 

Na rynku spotkacie kilka rodzai terrariów, jednak nie zawsze będziecie mogli wybrać każde z nich. Spełnić powinniście wszelkie wymagania jaszczurki w kwestii wyglądu terrarium oraz wymiarów, ponieważ agama brodata może nieprawidłowo się rozwijać w za małym terrarium i popaść w depresję przez to. 

Terrarium dla agamy brodatej – wymiary

W takim razie, jakie wymiary powinno mieć terrarium dla agamy brodatej? Agama brodata należy do grupy największych jaszczurek hodowanych w domach. Jej wielkość w dorosłym życiu osiąga ponad 50-60 cm, co jasno wskazuje, że wymiary jej terrarium muszą zapewnić jej odpowiedni komfort życia. 

W wielu sklepach zoologicznych możecie spotkać wytyczne, które wyznaczają minimalną wielkość terrarium dla agamy brodatej, jednak sugerowanie się tymi danymi nie będzie najlepsze. Agama brodata dosyć szybko rośnie, co powoduje, że takie terrarium będziecie musieli szybko zmieniać. Minimalne wymiary terrarium dla agamy brodatej to 120 × 50 × 50. Takie terrarium na początek będzie dobre, jednak dla dorosłego osobnika wybierajcie wymiar terrarium 160 × 50 × 50. Wysokość terrarium dla jaszczurki nie jest aż tak ważna, w tym przypadku liczy się długość, która im większa, tym lepiej.

Jak powinno wyglądać terrarium dla agamy brodatej?

Na forum pada wiele pytań, jak powinno wyglądać terrarium dla agamy brodatej. Ludzie zastanawiają się nad tym zagadnieniem, ponieważ agama brodata jest gadem, który potrzebuje znacznie więcej prywatności niż inne stworzenia. Z tego właśnie powodu ważne jest, aby terrarium dla agamy brodatej było wyposażone w minimum dwie ściany z tworzywa. 

W taki sposób agama nie będzie czuła się przez cały czas obserwowana przez ludzi, którzy znajdują się w pomieszczeniu. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie terrarium z agamą brodatą w meblach. Wtedy tylko jedna szyba jest oszklona, reszta jest zabudowana, co zapewnia spokój bytowania agamy brodatej. Dodatkowo w terrarium dla agamy koniecznie musicie umieścić akcesoria zapewniające odpowiednie warunki do życia oraz elementy pozwalające na chowanie się i zabawę. 

Wyposażenie terrarium dla agamy brodatej 

Mając już wybrane terrarium, kolejnym ważnym elementem jest wyposażenie terrarium dla agamy brodatej w elementy zapewniające jej prawidłowe warunki. Zawsze zwracajcie uwagę na jakość tych produktów. Podstawowymi urządzeniami jest żarówka LED, dedykowana do terrarium, która zapewni dodatkowe grzanie. 

Na liście wyposażenia do terrarium dla agamy brodatej jest termostat, który będzie kontrolował temperaturę oraz wilgotność. Najlepiej jest wybierać te z niewielkim przedziałem, ponieważ one są dokładniejsze. Dodatkowo nie zapomnijcie na umieszczeniu w terrarium dla agamy brodatej miseczek na jedzenie oraz picie. 

Akcesoria do terrarium dla agamy brodatej 

Ostatnim, ale również ważnym elementem dla jaszczurki są akcesoria do terrarium dla agamy brodatej. Gad, przebywając najczęściej sam, musi mieć zapewnione atrakcje w terrarium. 

Akcesoria do terrarium dla agamy brodatej to różnego rodzaju korzenie, kamienie, zamki, domki, podwieszane konstrukcje, drewniane elementy umożliwiające wspinaczki. Jeżeli zapewnicie agamie brodatej takie akcesoria w terrarium, jaszczurce z pewnością nie będzie się nudziło.