Pająk zaleszczotek książkowy – czy jest groźny, czy gryzie, gdzie kupić, cena

Pająk zaleszczotek książkowy - czy jest groźny, czy gryzie, gdzie kupić, cena (1)

Pająki są stawonogami występującymi licznie na terenie całego świata. W poszczególnych regionach ich odmiany są większe lub mniejsze. Jadowitość tych stworzeń jest także inna w zależności od gatunku. W Polsce przez zmienny klimat oraz umiarkowaną wilgoć silnie jadowite odmiany nie występują w naturalnym środowisku. W naszym kraju licznie występują krzyżaki, kątniki, korsarze sidlisze oraz zaleszczotek książkowy. Ten ostatni praktycznie niezauważalny, występujący w naszych pomieszczeniach może przynosić same korzyści choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. 

Z tego właśnie powodu postanowiliśmy zdradzić Wam najważniejsze informacje o zaleszczotku książkowym. Zdradzamy Wam jakie korzyści płyną z pojawienia się pająka w Waszych pomieszczeniach. Jaka jest rola zaleszczotka książkowego w domu. 

Odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytanie, czy zaleszczotek książkowy gryzie oraz, czy zaleszczotek książkowy jest groźny. Na zakończenie przybliżamy gdzie kupić zaleszczotka książkowego oraz jaka jest jego cena. 

Zaleszczotek książkowy pająk – informacje

Zaleszczotek książkowy (Loxosceles laeta) to gatunek pająka z rodziny zaleszczotkowatych (Sicariidae). Gatunek ten pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej z krajów takich jak Argentyna, Chile, Urugwaj i Paragwaj. Ten gatunek pająka jest szczególnie niebezpieczny dla ludzi alergików ze względu na jad, który może powodować poważne reakcje alergiczne, w przypadku osób, które nie zmagają się z chorobami alergicznymi, zaleszczotek nie stanowi żadnego zagrożenia. Pająki te są dość małe, osiągając długość ciała od 1,5 cm do 3 cm. Charakteryzują się one ciemnobrązowym lub czarnym kolorem ciała oraz czerwonymi plamami na odnóżach. 

Występujący licznie w naszym kraju zaleszczotek książkowy nie jest popularnym pająkiem. Niewielka ilość ludzi potrafi rozpoznać zaleszczotka książkowego, w chwili kiedy zaleszczotka zobaczą, nie potrafią go nazwać. Pająk zaleszczotek książkowy to mały stawonogi osobnik. Barwy jakie prezentuje to ciemnobrązowy kolor odwłoku oraz czerwone nogi. Na całej długości ciała pająka zaleszczotka książkowego widoczne są poziome ciemne pasy. Wystające szczękoczułki w kolorze czerwonym są wyposażone w gruczoły jadowe. 

Pająk zaleszczotek książkowy jest drapieżnikiem, poluje zwykle w ciągu dnia, odżywia się owadami, które paraliżuje swoim jadem. Ciekawostką jest, że zaleszczotek książkowy jest w stanie pokonać większego od siebie osobnika. 

Sprawdź również – Zmierzchnica trupia główka – informacje, hodowla, larwa, występowanie w Polsce, cena

Czy zaleszczotek książkowy jest groźny?

Pojawiający się w różnych miejscach zaleszczotek książkowy wzbudza za każdym razem inne emocje. Jedni ludzie nawet go nie dostrzegają, inni z kolei nie wiedzą, jak się zachować. Widząc wystające z otworu gębowego szczypce, zastanawiają się, czy zaleszczotek książkowy jest groźny?

Wygląd tego małego pająka może zmylić, jednak zaznaczamy, że zaleszczotek książkowy nie jest groźnym pająkiem. Jego łagodne i spokojne usposobienie doprowadzi, że jako pierwszy zacznie uciekać, aby uniknąć ataku. Wielokrotnie zostało już udowodnione, że zaleszczotek książkowy nie jest groźnym pająkiem, ten gatunek zajmuje się sobą oraz poszukiwaniem pożywienia. W związku z tym nie zaatakuje ludzi, natomiast tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, zaleszczotek książkowy zawiera jad, który może wywoływać różne reakcje alergiczny wśród alergików.

Zaleszczotek książkowy – czy gryzie?

Kolejnym nurtującym pytaniem wielu osób jest, czy zaleszczotek książkowy gryzie? Ten wątek jest poruszany głównie przez wygląd pająka, ponieważ przypomina skorpiona, który został pozbawiony ogona. 

Groźny wygląd oraz niewielkie rozmiary mogą powodować różne myśli, osoby nieznające zaleszczotka książkowego dosyć często szukają sposobów jak się go pozbyć z domu lub innych miejsc. Zaleszczotek książkowy gryzie, ale tylko swoje ofiary, czyli owady na które poluje. Ludzie nie muszą się obawiać, ponieważ ich zaleszczotek książkowy nie ugryzie. 

Sprawdź również – Pająk Poecilotheria metallica – informacje, samiec, samica, L1,L5, czy są jadowite, cena

Zaleszczotek książkowy – czy występuje w domu?

Pająki w naszych domach nie są mile widzianymi gośćmi, wiele osób widząc na ścianie pająka, próbuje go schwytać w jakiś pojemnik, aby wypuścić na zewnątrz. Zdarzają się także przypadki, kiedy wystraszeni zabijamy pająka, ale tutaj zwracamy szczególną uwagę, nie zabijajcie nigdy zaleszczotka książkowego, który pojawił się w Waszym domu. 

Ten pająk przynosi same korzyści, nie doprowadzi do zniszczeń w domu. 

Znaleziony w domu zaleszczotek książkowy będzie niezastąpionym pogromcom owadów oraz roztoczy, które chętnie zje. Znaleziony we wnętrzu książki zagwarantuje Wam czystość oraz brak moli książkowych, obecność zaleszczotka książkowego będzie zależna od ilości pokarmu. Jeżeli w Waszym domu nie będzie go za dużo, zaleszczotek książkowy szybko zmieni miejsce bytowania. 

Dodatkowo zaleszczotek książkowy pojawiając się w ulu, oczyszcza te miejsca z roztoczy oraz larw pasożytów. Ten pająk ma dobroczynne działanie na nasze domy oraz miejsca w których występuje. Jest naturalnym środkiem zwalczającym drobnoustroje. 

Zaleszczotek książkowy – gdzie kupić?

Gdybyście chcieli kupić zaleszczotka książkowego, poszukiwania gdzie kupić tego pająka mogą pochłonąć sporo czasu, ponieważ hodowle zaleszczotka książkowego nie są popularne. Te pająki żyją wolną w lasach, ulach oraz księgarniach. 

Jednak mamy dobre wiadomości, spotykane są miejsca, w których fani tych pająków oferują sprzedaż zaleszczotka książkowego. Miejsce, gdzie kupicie zaleszczotka książkowego, możecie namierzyć w sieci. Najczęściej można kupić zaleszczotka książowego od certyfikowanych hodowców, w sklepach zoologicznych i targach zwierząt egzotycznych.

Zaleszczotek książkowy – cena 

Sprawdzając dostępność ofert zaleszczotka książkowego, cena tego pająka zaskakuje. Jako naturalny oraz znakomity sposób oczyszczenia naszego domu i księgozbiorów z roztoczy, oraz owadów cena zaleszczotka książkowego jest stosunkowo niska. 

Aktualne oferty sprzedażowe zaleszczotka książkowego rozpoczynają się od ceny 40-80 złotych. Cena najczęściej zależna jest od wielkości i wieku zaleszczotka książowego.