Wąż zbożowy – informacje, czy jest jadowity, hodowla, ile żyje, gdzie kupić, cena

Wąż zbożowy - informacje, czy jest jadowity, hodowla, ile żyje, gdzie kupić, cena (1)

Najpopularniejszym wężem hodowlanym w naszym kraju jest wąż zbożowy, jego spokojne usposobienie pozwala na wprowadzenie go w terrarium do naszego domu. Ten gatunek nie stwarza większych problemów, dlatego ludzie chętnie zabierają go do domów. Natomiast pojawia się pytanie, które odnosi się do tego, czy wąż zbożowy jest jadowity.

Informacje na temat węża zbożowego nie są rozpowszechnianie, ponieważ tymi stworzeniami interesują się tylko pasjonaci, dlatego postanowiliśmy w poniższym artykule zaprezentować wszystkie informacje o wężu zbożowym, zdradzamy, jak wygląda hodowla węża zbożowego, odpowiadamy na najważniejsze pytanie, czy wąż zbożowy jest jadowity. Zdradzamy także, ile żyje wąż zbożowy oraz jakie są odmiany węża zbożowego. 

Na koniec podpowiemy jeszcze, gdzie kupić węża zbożowego oraz ile kosztuje wąż zbożowy- przybliżamy cenę. 

Wąż zbożowy – informacje 

W takim razie, co warto wiedzieć na temat węża zbożowego? Gatunków oraz odmian węży jest sporo, każdy z nich charakteryzuje się innymi cechami, które warto poznać przed bliższym kontaktem z takim osobnikiem. Wąż zbożowy przybył do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych, jako najpopularniejszy hodowlany gad znany jest w wielu stronach świata. Rodzina węża zbożowego jest obszerna, ponieważ w obrębie jego gatunku wyróżnia się wiele odmian. Naturalne występowanie węża zbożowego to Luizjana oraz Floryda w Ameryce Północnej, wąż zbożowy jest doskonale znany mieszkańcom południowo-wschodniego rejonu Stanów Zjednoczonych. 

Charakterystyczną cechą węża zbożowego jest jego pomarańczowa lub brązowa skóra w czerwone plamki z ciemniejszymi obwódkami. Od spodu, na brzuchu węża zbożowego zaobserwujecie ciemne plamy przypominające kwadraty. Co ciekawe, każdy wąż zbożowy wygląda nieco inaczej, kolory są zachowane w takich samych połączeniach, ale wygląd każdego węża jest zindywidualizowany jak u ludzi linie papilarne. Długość węża zbożowego najczęściej wynosi 130 cm, zdarzają się także okazy, które mierzą ponad 180 cm. 

Wąż zbożowy doskonale odnajduje się w różnych warunkach, potrafi wspinać się po drzewach oraz nie ma problemu z pokonywaniem wodnych terenów. 

Sprawdź również – Terrarium dla agamy brodatej – jak powinno wyglądać, wymiary, wyposażenie, akcesoria

Wąż zbożowy – hodowla

Hodowla węża zbożowego jest najpopularniejsza w domowych warunkach, natomiast pojawia się wiele pytań, które odnoszą się do tego, jak powinna wyglądać taka hodowla węża zbożowego? Podstawą oraz warunkiem koniecznym podczas hodowania węża zbożowego w domu jest zapewnienie mu odpowiednich warunków w terrarium. Temperatura powietrza musi być zmienna, czyli w dzień i w nocy inna tak jak w naturalnym środowisku. W dzień termometr powinien pokazywać wartości od 25 do 28 stopni w chłodniejsze dni oraz od 31 do 33 stopni w upalne wakacyjne pory. W nocy koniecznie schodźcie do temperatury pokojowej, czyli w granicach 24 stopni. Dobrze sprawdza się do tego termostat, który odpowiednio wcześniej zaprogramujcie. 

Wyposażenie terrarium w basen to kolejny punkt na liście wymagań węża zbożowego. Dodatkowo pamiętajcie o kryjówkach oraz korzeniach, konarach, ponieważ wąż zbożowy uwielbia się chować i wspinać. 

Sprawdzając wymagania oraz potrzeby węża zbożowego wiele osób googluje także informacje, czy wąż zbożowy jest jadowity, ponieważ pochodzi z terenów, gdzie występuje mnóstwo niebezpiecznych gadów oraz płazów. 

Wąż zbożowy – czy jest jadowity?

Osoby które nie miały jeszcze kontaktu z wężem zbożowym, często pytają, czy wąż zbożowy jest jadowity. Jest to najważniejsza informacja dla potencjalnych właścicieli, ponieważ nie każdy zdecyduje się na trzymanie niebezpiecznego gada w domu. 

W tym miejscu odpowiadamy krótko na pytanie, czy wąż zbożowy jest jadowity – odpowiadamy nie, nie jest jadowity i może być on hodowany w domowych warunkach bez obaw o to, czy po ukąszeniu zostaniemy zatruci jadem. W przypadku jadowitych gadów domowa hodowla jest zabroniona. 

Jadowitość węży jest różna i zależna jest ona od wielu czynników, w tym od gatunku węża oraz jego wieku i wielkości. W związku z tym, jeśli masz jakieś pytania dotyczące jadowitości węży, zalecamy skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą, takim jak lekarz weterynarii lub herpetolog, jest to z pewnością najrzetelniejsze źródło wiedzy.

Ile żyje wąż zbożowy?

Długość życia węża zbożowego jest uzależniona od warunków panujących w jego otoczeniu. To, ile żyje wąż zbożowy, w dużej mierze zależy od Was. W prawidłowych oraz sprzyjających miejscach wąż zbożowy żyje nawet 8-10 lat. 

W naturalnym środowisku długość życia węża zbożowego jest określana do 6-7 lat. 

Wąż zbożowy – odmiany

Jakie wyróżnia się odmiany węża zbożowego? Jak już wcześniej wspominaliśmy, wąż zbożowy ma wiele odmian, które spotykane są na całym świecie. My przedstawiamy Wam najpopularniejsze odmiany węża zbożowego, w ten sposób będziecie mogli zaplanować powiększenie Waszej hodowli węża zbożowego. 

W naturalnym środowisku oraz w hodowlach najczęściej spotykane odmiany węża zbożowego to:

  • wąż zbożowy bloodred o intensywnym czerwonym kolorze,
  • wąż zbożowy snow imponujący biały kolor przyciąga spojrzenia wszystkich osób,
  • wąż zbożowy amelanistic wyglądem przypomina ognistą smugę
  • wąż zbożowy albinos ta odmiana wygląda jakby została wybielona
  • wąż zbożowy blizzard jasny kolor tej odmiany często jest mylony z wężem zbożowym snow
  • wąż zbożowy classic wyróżnia go pomarańczowo czerwony kolor oraz jasne pręgi na całym ciele. 

Wąż zbożowy – gdzie kupić?

Odpowiadając na Wasze liczne pytania, gdzie kupić węża zbożowego, możemy podpowiedzieć, że jedynie w legalnych miejscach. Wąż zbożowy jest pospolity w hodowlach, ale zwracajcie uwagę na jego pochodzenie. 

Miejsca, gdzie kupicie węża zbożowego to certyfikowane hodowle oraz sklepy zoologiczne. Zalecamy w tym przypadku skontaktowanie się z odpowiednimi specjalistami, takimi jak lekarze weterynarii lub hodowcy węży, którzy mogą udzielić więcej informacji na temat tego, gdzie można kupić węże. 

W sieci pojawia się wiele różnych ofert zakupu węży zbożowych, natomiast wiele z nich mogą pochodzić z nielegalnych źródeł.

Ile kosztuje wąż zbożowy – cena

Pewnie zastanawiacie się, ile kosztuje wąż zbożowy. Jako dobrze znany domowy gad cena węża zbożowego nie jest wygórowana. W zależności od odmiany oraz wielkości osobnika cena węża zbożowego zaczyna się od 70 złotych. Najdroższe spotykane osobniki kosztują około 260 złotych. 

W tym przypadku należy podkreślić fakt, że to ile kosztuje wąż zbożowy jest najczęściej uzależnione od wieku i wielkości takiego wężą. Kolejnym czynnikiem jest również odmiana. Wąż zbożowy blizzard potrafi kosztować nawet 1000 złotych wśród hodowców.