Jaszczurka zwinka – jak wyglądają jajka, zdjęcia, gdzie składają, i czy wykluwa się z jajka?

Jaszczurka zwinka - jak wyglądają jajka, zdjęcia, gdzie składają, i czy wykluwa się z jajka (1)

Jaszczurka zwinka, zwana również jaszczurką pospolitą (Lacerta agilis), to gatunek jaszczurki z rodziny jaszczurkowatych. Jaszczurka ta występuje w Europie, włącznie z Polską, na terenach otwartych, suchych i nasłonecznionych, takich jak łąki, polany, nieużytki, skraje lasów i wydmy. Jest to stosunkowo duża jaszczurka, osiągająca długość ciała do około 30 cm, w tym ogona. Jej ubarwienie jest zwykle brązowe lub szare, z ciemnymi, poprzecznymi paskami na grzbiecie i bokach. Jaszczurka zwinka jest roślinożerna, żywi się przede wszystkim bezkręgowcami, takimi jak chrząszcze, muchy i pająki, ale także zjada jagody i owoce.Jaszczurka zwinka licznie występuje w naszym środowisku, dlatego dzisiaj opiszemy, jak wyglądają jaja jaszczurki zwinki? Co z nimi robić? I gdzie jaszczurka zwinka składa jaja?

Jajka jaszczurki zwinki 

Jaszczurka zwinka to najpopularniejszy gad występujący w Polsce. Okres godowy rozpoczyna w kwietniu i kończy w czerwcu. Najbardziej aktywne płciowo jaszczurki są w miesiącu maju. Podczas godów samce zmieniają ubarwienie i walczą o największą liczbę samic. Samce kopulują z wieloma samicami, aby doprowadzić do złożenia jak największej liczby jaj. Po kilku tygodniach od zapłodnienia samica jaszczurki zwinki wykopuje norę i składa do niej od 5 do 18 jaj. Najważniejsza dla prawidłowego rozwoju jaj jest wilgotność otoczenia. Jaszczurka zwinka podobnie jak większość gadów nie zajmuje się swoimi młodymi. Młode wylęgają się z jaj po około 8 tygodniach zazwyczaj na przełomie sierpnia i września. 

Sprawdź również – Szyszkowiec mały – wymagania, terrarium, hodowla, cena, Wikipedia, gdzie kupić?

Jaja jaszczurki – zdjęcia 

W internecie można znaleźć sporo zdjęć jajek jaszczurki zarówno tych  z hodowli,  jak i tych spotykanych w naturalnym środowisku. Na stronach hodowli jaszczurek oraz na forach miłośników jaszczurek znaleźć można dużo zdjęć jaj jaszczurek zarówno przed wylęgiem, jak i już pustych skorupek. Niektóre zdjęcia przedstawiają także sam proces wykluwania się młodej jaszczurki więc na zdjęciu widać przekrój jaja z zarodkiem w środku. Aby zobrazować wielkość jaja jaszczurki na zdjęciu, obok nich umieszczana jest moneta lub palec wskazujący co jest doskonałym kontrastem dla małego jajka. 

Jaja jaszczurki – co zrobić? 

Każdy, kto hoduje jaszczurki, z niecierpliwością czeka na moment, kiedy zwieńczeniem jego opieki będzie rozmnożenie się jego zwierząt. W przypadku jaszczurek złożone przez nie jaja wymagają inkubatora, czyli specyficznych warunków do rozwoju płodu i ostatecznie wyklucia się zdrowego potomstwa. Powinniśmy dbać, aby jaja jaszczurki miały odpowiednią temperaturę i wilgotność, jednak w sklepach nie można kupić gotowych inkubatorów i jeżeli nie wiemy, co zrobić to jedynym wyjściem jest wykonanie go samemu. Kolejną bardzo ważną kwestią związaną z pytaniem, co zrobić z jajami jaszczurki jest fakt, że nie powinniśmy ich ruszać, a jeżeli jest potrzeba przeniesienia, to na pewno nie można ich obracać ani turlać, gdyż każda niepożądana czynność może prowadzić do uszkodzenia zarodka lub przedwczesnego wyklucia się jaszczurki. Każde uszkodzenie skorupki jajka może doprowadzić do śmierci młodej jaszczurki, gdyż do momentu samoistnego wyklucia się nie jest ona odporna na czynniki zewnętrzne otoczenia. 

Jak wyglądają jajka jaszczurki? 

W okresie lęgowym samice jaszczurki w wydrążonych norach lub dołach składają jaja, z których za około 8 tygodni wylęgną się małe jaszczurki. Początkowo jaja zazwyczaj są jasnego koloru kremowo- szarego lub białe. Sygnałem, że zbliża się okres wyklucia jaszczurek, jest właśnie zmiana koloru skorupki jajka, która dostaje ciemnych plamek lub kropek. Jaja jaszczurki są stosunkowo małe i, pomimo że kształtem przypominają jaja kury to wielkością raczej można porówna je z jajami przepiórki, gdyż zazwyczaj mają około 2 cm. Jaja jaszczurki są bardzo delikatne i im bliżej wyklucia młodych skorupka staje się mniej odporna i łatwiej ją uszkodzić a jej częściowe utlenianie ma także za zadanie ułatwić młodym jaszczurkom wyklucie się. 

Czy jaszczurki wykluwają się z jaj? 

Jaszczurki jak wszystkie gady wykluwają się z jaj. Zazwyczaj samica składa ich około 15, aby mieć pewność, że część potomstwa na pewno przeżyje. Kluczowe dla prawidłowego rozwoju jest temperatura oraz wilgotność otoczenia. Samice nie opiekują się potomstwem, więc ich przeżycie zależy tylko od nich a z racji tego, że wykluwają się z jaj, narażone są także na ataki zwierząt. Jaszczurki mają zdolność termicznej determinacji płci, co oznacza, że temperatura ma wpływ na to czy wykluje się samiec czy samica. Oczywiście w warunkach naturalnych ciężko zachować odpowiednią temperaturę progową, która zapewni osobniki i żeńskie i męskie jednak podczas inkubacji w warunkach hodowli jest to możliwe gdyż właśnie temperaturą można regulować ilość osobników żeńskich i męskich co dla hodowców ma kluczowe znaczenie.

Gdzie składa jaja jaszczurka zwinka?

Jaszczurka zwinka składa jaja w środowisku, w którym żyje, przeważnie w norach lub wykopanych dołach w ziemi. Natomiast jeżeli jaszczurka zwinka złoży jaja w terrarium, to najczęściej ich rozwój aż do samego wyklucia się następuje w specjalnie zbudowanych inkubatorach, w których hodowca zapewnia im optymalne warunki rozwoju. Jaja jaszczurki zwinki umieszczone w inkubatorze muszą mieć odpowiednią temperaturę i wilgotność otoczenia, aby wykluły się zdrowe młode jaszczurki. W warunkach hodowli zazwyczaj wykluwa się więcej potomstwa niż u jaszczurek żyjący na wolności, gdyż nie są one narażone na zewnętrzne czynniki przyrody.