Szyszkowiec mały – wymagania, terrarium, hodowla, cena, Wikipedia, gdzie kupić?

Szyszkowiec mały - wymagania, terrarium, hodowla, cena, Wikipedia, gdzie kupić (1)

Jeżeli zastanawiacie się nad kupnem Szyszkowca małego, to nasz artykuł na pewno będzie dla was pomocny, ponieważ odpowiemy w nim na najważniejsze pytania, a mianowicie jakie Szyszkowiec mały ma wymagania? Jakie będzie odpowiednie terrarium? Jaka jest jego cena? I gdzie można go kupić?. 

Szyszkowiec mały – wymagania

Jeżeli chcemy mieć Szyszkowca małego,  to musimy pamiętać, że ma on pewne wymagania, które musimy spełnić, aby móc hodować go w domu. Najważniejsze jest terrarium z odpowiednim piaszczystym podłożem, gdyż szyszkowiec mały uwielbia kryjówki i zakopywanie się. Miejsce szyszkowca małego powinno być także stale dogrzewane, ponieważ jego naturalnym środowiskiem jest gorąca Afryka i ta jaszczurka lubi ciepło. Prowadzi dzienny tryb życia, przy czym jest bardzo płochliwa a z racji małych rozmiarów, ponieważ może osiągać do około 10 cm szybka i ruchliwa. Szyszkowiec mały zachwyca także wyglądem ze względu na ciało pokryte specyficznymi łuskami, nazywany jest małym smokiem lub pokemonem. 

Szyszkowiec mały – terrarium 

Odpowiednie dla naszej jaszczurki będzie terrarium jednak aby spełniło swoją funkcję i przede wszystkim szyszkowiec mały czuł się w nim dobrze, należy wyposażyć je w kilka niezbędnych elementów. Najważniejsza jest jego wielkość, która należy dopasować oczywiście do naszego szyszkowca, gdyż nie może być ono za małe. Terrarium dla Szyszkowca małego powinno być wypełnione kamieniami i piaskiem, aby jaszczurka mogła bez problemu w nich się schować. Dobrym pomysłem jest także wyposażenie terrarium w rośliny, jednak powinny być one odporne na brak wody oraz pazury naszego szyszkowca. Jeżeli zależy nam, aby czuł się komfortowo w swoim nowym domu to dobrym pomysłem będzie wyłożenie jednej ściany terrarium korkiem lub korą drzew, ponieważ Szyszkowiec mały uwielbia się wspinać. Terrarium dla Szyszkowca małego powinno być także mocno ogrzewane, bo ta jaszczurka uwielbia ciepło. Woda natomiast nie odgrywa dużego znaczenia, dlatego w terrarium nie musi być zbiornika z wodą, gdyż naszemu Szyszkowcowi małemu wystarczy zraszanie terrarium. 

Szyszkowiec mały – hodowla

Szyszkowiec mały to jaszczurka żyjąca na pustyniach Afryki co od razu sugeruje, że lubi gorące i mało wilgotne otoczenie. Szyszkowiec mały w naturze żyje stadnie i zazwyczaj spotyka się je w grupie około 30-50 osobników. Żywi się głównie owadami, a jego przysmakiem są terminy. W warunkach hodowli szyszkowca małego najczęściej karmi się je świerszczami lub małymi owadami. W sklepie zoologicznym często można kupić specjalne mieszanki owadów dedykowane właśnie tym jaszczurkom. Domowa hodowla określana jest jako średnio trudna, co może sugerować, że opieka nad Szyszkowcem małym będzie wymagała czasu i umiejętności. Szyszkowiec mały w hodowli domowej powinien być karmiony owadami, jednak nie wyróżnia się dużym apetytem. 

Szyszkowiec mały – gdzie kupić?

Najważniejsza kwestia przy zakupie zwierzaka w tym także oczywiście Szyszkowca małego jest jego pochodzenie oraz dostępność. Każde zwierze powinno pochodzić z legalnej hodowli, a w przypadku zwierząt egzotycznych powinny one posiadać wymagane certyfikaty pochodzenia. Zdarza się, że  ze względu na fakt, że jest on trudno dostępny inne jaszczurki sprzedawane są jako Szyszkowce, dlatego najbezpieczniej kupić Szyszkowca małego w sklepie zoologicznym jednak zapewne nie będzie on dostępny od ręki i będzie trzeba go zamówić, jednak warto poczekać, bo sklep da nam gwarancję pochodzenia i legalności naszego pupila. W internecie działają fora oraz blogi zoologiczne i zdarza się, że także w internecie pojawiają się oferty sprzedaży lub możemy zasięgnąć informacji o sprzedających. Szyszkowiec mały jest rzadko spotykaną w sprzedaży jaszczurka, o czym świadczy fakt, że sprawdziliśmy wszystkie strony internetowe sklepów zoologicznych i na żadnej nie był on dostępny od ręki. 

Szyszkowiec mały – cena 

W porównaniu z innymi jaszczurkami Szyszkowiec mały nie jest tani i zapewne wpływ na jego cenę  ma fakt, że nie jest on łatwo dostępny w Polsce. Szyszkowiec mały jest zwierzęciem egzotycznym, co nie jest bez znaczenia, jeżeli chodzi o jego cenę, bo przy jego sprzedaży pojawiają się  dodatkowe koszta związane z wszelkimi dokumentami pozwalającymi na eksport do Polski. Na chwilę obecną cena Szyszkowca małego waha się w granicy 250-500 złotych w zależności od wieku szyszkowca oraz popytu na niego. 

Szyszkowiec mały – Wikipedia 

W poszukiwaniu informacji o Szyszkowcu małym Wikipedia nie będzie pomocna, bo co prawda można odnaleźć tam informacje o szyszkowcowatych jaszczurkach jednak są one ogólne i opisują cały gatunek tych jaszczurek. Wikipedia nie skupia się konkretnie na Szyszkowcu małym a jedynie wymienia go jako jeden z rodzajów jaszczurek należących do rodziny szyszkowatych. Wikipedia sprawdzi się, jeżeli chcielibyśmy dowiedzieć się czegokolwiek o tych jaszczurkach, jednak nie odpowie konkretnie na nasze pytania dotyczące Szyszkowca małego.