Co odstrasza pluskwy? Sprawdź domowe sposoby na pozbycie się pluskiew z domu

Co odstrasza pluskwy Sprawdź domowe sposoby na pozbycie się pluskiew z domu (1)

Pluskwa to mały owad z rzędu pluskwiaków, który żywi się krwią. Pluskwy są powszechne na całym świecie i często bytują w miejscach, gdzie ludzie śpią, takich jak łóżka, sofy i fotele. Pluskwy odżywiają się krwią żywiciela, którym zwykle są ludzie, choć mogą atakować również zwierzęta.

Pluskwy są szkodnikami, ponieważ ich ukąszenia mogą powodować podrażnienia skóry i wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób. W dodatku pluskwy mogą przenosić choroby, takie jak choroba Chagasa, gorączka Q, tularemia i inne.

Jeśli podejrzewasz, że masz problem z pluskwami w swoim domu, najlepiej skontaktować się z profesjonalnymi służbami dezynsekcji, które pomogą Ci pozbyć się tych szkodników.

Dzisiejszy artykuł będzie pomocny każdemu, kto boryka się z problemem pluskwy domowej. Opiszemy w nim, co odstrasza pluskwy? Jakie są domowe sposoby na pluskwy? Oraz jakie są sposoby walki z nimi opisywane na forach internetowych. 

Co odstrasza pluskwy? 

Większość z nas doskonale wie, że pojawienie się w domu pluskiew nie wróży niczego dobrego, gdyż czeka nas nieprzyjemna i zazwyczaj długa walka z nimi więc aby zapobiec pojawieniu się insektów, warto dowiedzieć się, co odstrasza pluskwy?  Bardzo ważne jest regularne i dokładne sprzątanie mieszkania, a raz na parę miesięcy generalne duże porządki. Odstraszyć pluskwy mogą także zapachy niektórych produktów, które zapewne na co dzień używamy w domu. Pomocna będzie zatem kurkuma, mięta lub nafta. Doskonale sprawdzą się także olejki eteryczne, te z lawendy lub eukaliptusa będą odpowiednie. Używać ich można na wiele sposobów sporządzić odświeżacz powietrza i rozpytać w pomieszczeniach lub nasączyć nimi waciki i rozłożyć w zakamarkach.

Domowe sposoby na pluskwy 

Pomimo że domowe sposoby na pluskwy są dobrze znane, ponieważ przeważnie są to informacje przekazywane pokoleniowa to jednak ze względu na fakt, że pluskwy trudno zwalczyć, nie zawsze są one skuteczne. Jednak jeżeli chcemy wypróbować domowe sposoby na pluskwy, to przede wszystkim dobrym pomysłem będzie stworzenie mieszanki zapachów, których pluskwy zdecydowanie nie lubią, zatem możemy wykorzystać goździki lub kurkumę, które rozłożymy w miejscach występowania pluskiew. 

Naturalny wróg pluskwy domowej 

Pomimo że pluskwa domowa to bardzo odporny i ciężki do wytępienia owad ma również swoich naturalnych wrogów, którzy w kontakcie z pluskwą są dla niej bezlitośni a mowa tu o zajadku domowym. Ten naturalny wróg pluskwy domowej także należy do rodziny pluskwiaków, jednak znacznie różni się budową anatomiczną. Ma czarny lub brunatnoczarny kolor, spłaszczony tułów oraz zazwyczaj jest nawet trzy razy większy od pluskiew. Żyje zazwyczaj na strychu lub piwnicy, jednak unika ludzi. 

Co zjada pluskwy? 

Obok zajadka domowego pluskwy zjadają także karaluchy, chociaż przy ich obecności pluskwy wydają się małym problemem, gdyż karaluch jest znacznie uciążliwy i groźniejszy dla człowieka. Pluskwę może zjeść także pająk, ponieważ żywi się właśnie domowymi insektami i, pomimo że jego obecność w domu przeważnie jest pożądana to na pewno mniej uciążliwa niż pluskwy domowej, ponieważ pająki w Polsce nie są jadowite a zwłaszcza te domowe w żaden sposób nie zrobią człowiekowi krzywdy. Większość osób nie lubi pająków ze względu na ich wygląd, jednak jeżeli nie są dla nas uciążliwe, to powinno się ich nie zabijać, gdyż pomogą nam w walce z innymi robakami. Także mrówki zjadają pluskwy, jednak często zdarza się, że, pomimo iż pomagają w walce z pluskwą, same stają się uciążliwymi insektami. Prawdą jednak jest, że wszyscy naturalni wrogowie pluskwy domowej są również robakami tępionych przez ludzi więc obecność któregoś z nich w naszym domu może i zwalczy pluskwy, jednak będzie zmuszała nas do ponownej walki z nowym insektem.

Ocet na pluskwy 

Pluskwa domowa nie lubi ostrych zapachów, dlatego ocet skutecznie ją odstraszy, jednak należy pamiętać, że ten sposób może nie być w pełni skuteczny. Jeżeli chcemy zastosować ocet na pluskwy, to należy także pamiętać, że aby był skuteczny, należy spryskać nim materac, pościel oraz najlepiej zaaplikować na skórę, jednak ocet jest substancją mocno drażniącą, dlatego może być niebezpieczny. Opary octu, pomimo iż odstraszą pluskwy, mogą działać drażniąco na oczy oraz nasz układ oddechowy co może doprowadzić nawet do uszkodzenia płuc.

 

Jak pozbyć się pluskiew?

Jeżeli zauważyliśmy w naszym domu pluskwy, to faktycznie czeka nas długa walka z nimi. Aby pozbyć się pluskiew, należy wykonać trzy podstawowe kroki, a mianowicie po pierwsze należy bardzo dokładnie posprzątać dom, to znaczy odkurzyć i umyć wszystkie zakamarki w domu niezbędne będzie odsunięcie mebli oraz umycie ich tyłów. Kolejnym ważnym zadaniem jest dezynfekcja materaca z łóżka i tu doskonale sprawdzi się urządzenie parowe oraz zmiana i wypranie pościeli najlepiej w wysokiej temperaturze. Ostatnim jednak także bardzo ważnym krokiem, aby pozbyć się pluskiew, jest zastosowanie preparatów przeciwko insektom, mogą być własnej roboty, jednak najskuteczniejsze będą gotowe chemiczne środki, które można bez problemu kupić w sklepie z chemią domową. 

Co odstrasza pluskwy – opinie forum

Na forach internetowych często pojawiają się pytania, co odstrasza pluskwy i o oczywiście większość odpowiedzi się powtarza. Najwięcej osób na pytanie, co odstrasza pluskwy? Odpisuje, że najbardziej skuteczne są jednak środki chemiczne, gdyż pluskwy są odporne i trudne do wytępienia. Pojawia się także wiele propozycji wynajęcia profesjonalnej firmy, która pozbędzie się pluskiew i zdezynfekuje nasz dom. W internecie przeczytać można także, że mocne będą intensywne zapachy gdyż odstraszają pluskwy, jednak na forum internauci podkreślają, że to trudny i długotrwały proces.