Co odstrasza wszy? Sprawdź proste domowe sposoby na wszy, forum

Co odstrasza wszy Sprawdź proste domowe sposoby na wszy, forum (1)

Wszawica to popularna choroba występująca przeważnie u dzieci przedszkolnych, gdyż wszy bardzo łatwo się roznoszą. W dzisiejszym artykule podpowiemy wam, jakie są domowe sposoby na wszy? Czego nie lubią wszy? I jaki jest najlepszy domowy sposób na gnidy?

Niestety, wszy są bardzo trudne do zwalczania i zazwyczaj wymagają zastosowania specjalistycznych środków chemicznych lub leków przeciwpasożytniczych. Niemniej jednak, istnieją pewne domowe sposoby na wszy, które mogą pomóc w zmniejszeniu ilości pasożytów i ułatwieniu procesu ich zwalczania:

  1. Ocet jabłkowy – mieszanka wody i octu jabłkowego może pomóc w odstraszaniu wszy i łatwiejszym usuwaniu gnid.
  2. Olej z drzewa herbacianego – ten olej ma właściwości przeciwpasożytnicze i może pomóc w zabijaniu wszy i gnid.
  3. Czosnek – zmielony czosnek zmieszany z oliwą lub olejem kokosowym i nałożony na skalp może pomóc w zabiciu wszy.
  4. Masło shea – niektórzy ludzie twierdzą, że masło shea może pomóc w zmniejszeniu ilości wszy, ale brak jest naukowych dowodów na tę teorię.
  5. Ręczniki i pościel – regularna zmiana ręczników i pościeli oraz pranie ich w wysokiej temperaturze może pomóc w eliminacji wszy.

Należy jednak pamiętać, że te domowe sposoby na wszy nie są gwarantowane, aby działać skutecznie i zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą, aby uzyskać profesjonalną pomoc w walce z wszy.

Co odstrasza wszy? 

Wszy ludzkie to bardzo uciążliwe pasożyty, które mogą prowadzić do wszawicy, następstwem czego zdarza się być ciężka choroba dur brzuszny. Wraz z postępem technologicznym i rozwojem medycyny pojawiło się wiele sposobów walki z nimi. Wszy odstraszają intensywne zapachy takie jak lawenda, kokos, mentol i eukaliptus. Można zastosować także specjalne spraye odstraszające wszy, które należy zaaplikować na włosy oraz skórę głowy. To bardzo skuteczny i prostu sposób a jednoczenie nie powoduje żadnego dyskomfortu, ponieważ nie przetłuszcza włosów ani ich nie skleja. Kolejnym sposobem jest specjalna gumka do włosów, która przez swój intensywny zapach skutecznie odstrasza wszy. Jest doskonałym i uniwersalnym środkiem walki z wszami, gdyż wystarczy założyć ją na włosy. Ten sposób oczywiście bardzo popularny jest wśród posiadaczy długich włosów.

Sprawdź również – Co odstrasza pająki? Jak pozbyć się pająków z domu?

Domowe sposoby na wszy – forum

Na forach internetowych można przeczytać o różnych domowych sposobach na wszy, jednak większość odpowiedzi się powtarza. Internauci na forum najczęściej wymieniają, że najskuteczniejszym domowym sposobem na wszy jest wyczesywanie ich połączone z płukankami z olejków eterycznych. Można przeczytać także o zastosowaniu nafty lub oleju, który zabija wszy. Wśród domowych sposobów na wszy na forum pojawiały się także nietypowe sposoby mianowicie propozycja użycia prostownicy, która dzięki wysokiej temperaturze ma zabić pasożytujące wszy. Kolejnym wydaje się nietypowym sposobem, jest wtarcie w skórę głowy amolu to ziołowy preparat, który w swoim składzie ma olejki eteryczne oraz alkohol i o ile olejki faktycznie mogą pomóc, to należy uważać na zawarty alkohol, bo może podrażnić skórę głowy i przesuszyć włosy. 

Domowe sposoby na wszy? 

Pierwszym i najprostszym domowym sposobem na wszy jest nacieranie skóry głowy i włosów płukanką wody z octem jabłkowym. Aby kuracja była skuteczna, preparat należy przygotować w proporcji 1:1 wody i octu i aplikować 2 razy dziennie do momentu aż wszy znikną. Domowym sposobem na wszy będzie także zastosowanie olejków eterycznych np. olejku herbacianego oraz kokosowego, który wcieramy we włosy, zabezpieczamy je czepkiem i trzymamy około godziny, po czym przeczesujemy włosy i myjemy głowę normalnie. Kolejnym domowym sposobem na wszy stosowanym już przez nasze babcie jest nacieranie głowy i włosów naftą kosmetyczną, którą aplikujemy podobnie jak olejki, nacieramy nią głowę, zabezpieczamy folią i po godzinie myjemy włosy. W tym przypadku wcierka z nafty ma jeszcze dodatkowe zalety, a mianowicie doskonale nawilży i odżywi nasze włosy. 

Czego nie lubią wszy? 

Wszy jak większość owadów nie lubi intensywnych zapachów dlatego zarówno domowe sposoby, jak i wszystkie dostępne w aptece preparaty opierają się na intensywnych zapachach. Zdecydowanie mentol, lawenda, eukaliptus należą do grupy zapachów, których wszy zdecydowanie nie lubią. Także ocet jabłkowy, czosnek oraz majonez pomogą nam w walce z wszami. Kolejną rzeczą, której wszy zdecydowanie nie lubią, są kwasy tłuszczowe zawarte w niektórych olejach oraz oleje silikonowe, które są jednym z głównych składników preparatów na wszy, gdyż oblepiają one włosy, pozbawiają pasożyty powietrza. 

Jak pozbyć się wszy? 

Aby uniknąć wszawicy, należy jak najszybciej pozbyć się wszy. Najlepiej zastosować preparat przeznaczony właśnie do usuwania wesz, który ma za zadanie po prostu je zabić. Kolejnym ważnym krokiem jest dokładne wyczesywanie wszy, które należy powtarzać kilka razy w ciągu dnia. Aby pozbyć się wszy, należy także kontrolować skórę głowy czy nie zostały złożone gnidy, czyli jaja wszy, gdyż one prowadzą często to wszawicy. Aby pozbyć się wszy raz na zawsze, należy pamiętać także o zmianie pościeli i dezynfekcji poduszki, gdyż wszy mogą żerować także tam. Używane ręczniki i pościel należy wyprać w wysokiej temperaturze i najlepiej dla pewności wyprasować. 

Jak usunąć gnidy domowe sposoby? 

Domowym sposobem uznawanym za najbardziej skuteczny, aby, ze skory głowy usunąć gnidy jest po prostu ich wyczesywanie. Do tej czynności można użyć zwykłego grzebienia, należy tylko pamiętać, że powinien być gęsty i po użyciu należy go dokładnie zdezynfekować. Aby ułatwić wyczesywanie gnid, jednym z domowych sposobów jest natarcie skory głowy octem, który zapobiega wczepienia się gnid, gdyż kwas octowy wysusza gnidy, dzięki czemu łatwiej odpadają. Za skuteczny domowy sposób na gnidy uznawana jest także kuracja czosnkiem, a mianowicie należy przygotować mieszankę składająca się z rozdrobnionej główki czosnku oraz pół litra ciepłej wody. Powstałą miksturę odstawiamy na 8 godzin, odcedzamy i spryskujemy nią głowę. Po następnych 8 godzinach myjemy dokładnie włosy.