Co odstrasza pająki? Jak pozbyć się pająków z domu?

Co odstrasza pająki Jak pozbyć się pająków z domu (1)

Dla niektórych ludzi, sama obecność pająków może być wystarczającym czynnikiem odstraszającym. Jednakże, jeśli chodzi o sposoby odstraszania pająków, istnieje kilka metod, które często są stosowane:

  • Zawieszanie zapachowych środków odstraszających, takich jak olejki eteryczne, które są nieprzyjemne dla pająków i utrzymują je z dala od danego obszaru.
  • Czyszczenie i utrzymywanie czystości w domu lub miejscu pracy, ponieważ pająki lubią ukrywać się w ciemnych, brudnych i zamieszkałych obszarach.
  • Stosowanie ziół, takich jak mięta, lawenda, czy eukaliptus, które są naturalnymi odstraszaczami dla pająków.
  • Używanie urządzeń odstraszających, takich jak ultradźwiękowe urządzenia, które emitują dźwięki, które pająki nie lubią.
  • Zwracanie uwagi na oświetlenie – pająki lubią ciemne miejsca, więc utrzymanie jasnego oświetlenia może zniechęcić je do przebywania w danym obszarze.

Warto jednak pamiętać, że pająki pełnią ważną rolę w ekosystemie i są częścią naturalnego środowiska. Można więc spróbować pozostawić je w spokoju, a jeśli naprawdę przeszkadzają, można skorzystać z powyższych metod odstraszania, ale zawsze z poszanowaniem dla tych stworzeń.

Stare polskie powiedzenie mówi, że „Szczęśliwy ten dom, w którym pająki są” jednak większość ludzi zapewne się z tym nie zgodzi, gdyż pająki rzadko budzą pozytywne emocje i dlatego dzisiaj podpowiemy wam, co odstrasza pająki? Czego nie lubią pająki oraz jakie preparaty możemy zastosować w walce z pająkami? 

Co odstrasza pająki? 

Jeżeli boimy się pająków, ale mamy w domu kota to z całą pewnością możemy spać spokojnie, gdyż pająki boją się kotów i często już sam zapach je odstrasza. Skutecznie odstraszy pająki także elektryczny odstraszać to urządzenie, które montuje się do kontaktu, a emitowane przez nie ultradźwięki są na tyle nieprzyjemne dla pająków, że uciekają. W zależności od urządzenia może ono działać od kilku miesięcy nawet do dwóch lat, jest energooszczędne i całkowicie nieodczuwalne dla ludzi. Okazuje się, że odstraszyć pająki mogą także domowe zapachy cytrusów oraz intensywne olejki eteryczne, a mianowicie zapach mięty pieprzowej, lawendy czy drzewa sandałowego, ale co ciekawe także kasztany i żołędzie pozostawione na parapecie lub przy drzwiach frontowych odstraszą pająki. Bardziej radykalnym sposobem na niechciane pająki będzie spryskanie zakamarków, zaciemnionych suchych miejsc, a nawet elewacji budynku gotowymi środkami chemicznymi, które możemy zakupić w sklepie. 

Co przyciąga pająki do domu? 

Pająki należą do grupy insektów, które bardzo często pojawiają się w domu. Sporadycznie i raczej pojedynczo występują w mieszkaniach a liczniej w domach wolnostojących, altankach lub garażu. Pająki lubią ciche, ciepłe i suche miejsca dlatego najczęściej wybierają domowe zakamarki. Przyciągnąć pająki do domu może po prostu bałagan, gdyż często właśnie chowają się w kartonach, papierach oraz miejscach, gdzie znajdują się pozostawione resztki jedzenia, na których żerują inne robaki, bo to one stanowią pokarm dla pająków. Do naszego domu przyciąga pająki na pewno także chęć schronienia się zwłaszcza w porach jesienno zimowych, kiedy na zewnątrz robi się zimno i mokro. Zdarzają się także sytuacje, że nieświadomi sami na ubraniu lub obuwiu przyniesiemy pająka do domu. 

Sprawdź również – Co odstrasza gołębie z balkonu? Jak skutecznie pozbyć się gołębi?

Jak pozbyć się pająków z domu? 

Widok pająka w naszym domu dla większości osób nie jest miłym doświadczeniem, któremu przeważnie towarzyszy chęć pozbycia się go jak najszybciej i pomimo że w Polsce żyje ponad 800 gatunków pająków, żaden z nich nie jest niebezpieczny dla człowieka. Jednak jeżeli zauważymy w naszym domu pająka, to może pozbyć się go na kilka sposobów. Najprostszym sposobem będzie mianowicie próba odstraszenia ich zapachami. Dobrym wyborem, aby pozbyć się pająków z domu będzie umieszczenie na parapecie lub meblach mięty w doniczce jej charakterystyczny mocny zapach nie jest lubiany przez pająki. Pomoce będą także intensywne odświeżacze powietrza np. lawenda czy drzewo sandałowe, trawa cytrynowa lub o zapachu cytrusów. Skutecznym sposobem pozbycia się pająków z domu może być także jego dokładne uporządkowanie go, ponieważ pająki lubią zacienione miejsca oraz zakamarki np. stare kartony lub resztki jedzenia np. pod łóżkiem, lub za szafkami. 

Czego nie lubią pająki? 

Pomimo że pająki wzbudzają odrazę, a większość ludzi się ich boi to nie są one groźne dla ludzi, gdyż jadowite egzotyczne pająki nie żyją w Polsce. Pająki są wrażliwe na zapachy i zdecydowanie nie lubią ostrych, intensywnej woni cytryny, octu lub cynamonu. Nie lubią także zapachu mięty i cydru. Posadzenie mięty pieprzowej lub lawendy przed domem, albo postawienie na parapecie może także znacząco wpłynąć na ilość pająków, ponieważ z racji tego, że nie lubią tych zapachów, nie powinny nawet zbliżyć się do domu. Pająki nie będą pojawiać się także w czystych sterylnych pomieszczeniach, ponieważ nie lubią porządku. Nie powinniśmy martwić się pojawieniem pająka, jeśli zamontujemy w oknach i drzwiach moskitiery, które uniemożliwiają im wejście do pomieszczenia. Pająki zdecydowanie także nie lubią zwierząt domowych w tym najbardziej kotów. 

Sprawdź również – Czego boją się szczury i jaki zapach je odstrasza? Czy ocet na szczury to dobry pomysł?

Preparat na pająki w domu

Jeżeli chcemy pozbyć się pająków z domu, to mamy dwie możliwości, możemy spróbować sporządzić domowy preparat np. mieszankę octu i cytryny lub mięty z octem i spryskać wszystkie zakamarki, framugi drzwi jednak należy liczyć się także z tym, że ten zapach będzie unosił się w mieszkaniu. Aby uzyskać efekty, taką czynność należy powtarzać przynajmniej co tydzień. Możemy zastosować także gotowe preparaty odstraszające i zabijające pająki. Na rynku, dostępnych jest wiele środków o różnym działaniu. Jeżeli zależy nam na pozbyciu się pojedynczych pająków, to doskonale sprawdzi się spray na pająki, którego używamy bezpośrednio na niego natomiast jeżeli zależy nam na długotrwałym pozbyciu się pająków z domu, to powinniśmy zakupić preparat, którym po zmieszaniu z wodą spryskuje się powierzchnie w domu, dzięki czemu zapach odstraszy pająki, a jednocześnie te środku także dezynfekują powierzchnie.