Gołębie ozdobne podlaskie – ile żyją i kosztują, hodowla, gdzie kupić?

Gołębie ozdobne podlaskie - ile żyją i kosztują, hodowla, gdzie kupić (1)

Gołębie ozdobne podlaskie, znane również jako gołębie podlaskie, to polska rasa gołębi ozdobnych, która pochodzi z regionu Podlasia. Charakteryzują się one pięknym upierzeniem o różnorodnych kolorach, zwykle z białym spodem i kolorowym grzbietem.

Gołębie ozdobne podlaskie są średniej wielkości i mają zwarte, krępe ciało. Ich głowa jest mała, a oczy duże i żywe. Są to gołębie bardzo żywiołowe i energiczne, ale jednocześnie łagodne i przyjazne wobec człowieka.

Gołębie ozdobne podlaskie były hodowane już w XIX wieku, a ich popularność stale wzrasta. W Polsce istnieją specjalne kluby hodowców gołębi ozdobnych, w tym również gołębi ozdobnych podlaskich, którzy organizują wystawy, konkursy i inne imprezy związane z hodowlą tych pięknych ptaków.

W dzisiejszym artykule opiszemy tematy związane z gołębiami,  a dokładniej odpowiemy na najczęściej zadawane pytania o gołębie ozdobne podlaskie oraz ile kosztują gołębie ozdobne? I gdzie można kupić gołębie pocztowe? 

Gołębie ozdobne podlaskie 

Gołębie to ptaki, które licznie występują praktycznie na całym świecie. Mogą żyć dziko głównie w aglomeracjach miejskich lub być hodowlane. To tej drugiej grupy zaliczają się właśnie gołębie ozdobne podlaskie, których specyficzna nazwa bardziej charakteryzuje rejon, z którego pochodzą niż ich odmianę, albowiem nazwa ozdobnych gołębie podlaskich jest tak naprawdę umowna i określa gołębie ozdobne hodowane właśnie z tej części kraju. Podlasie znane jest z miłośników gołębi, dlatego też występuje tam mocne skoncentrowanie hodowli tych ptaków. Gołębie ozdobne podlaskie charakteryzują się przede wszystkim pięknym i okazałym wyglądem odróżniającym ich od gołębi pospolitych. Do grupy tych gołębi można zaliczyć Barwnogłówki, które jak sama nazwa mówi, zachwycają białym upierzeniem i głową w innym kolorze lub Szeki tak zwane krótkodzioby, których pióra ułożone są w charakterystyczny, niepowtarzalny sposób. 

Ile żyją gołębie ozdobne? 

Długość życia gołębi poza cechami gatunku uwarunkowana jest głównie środowiskiem, w którym żyją, dlatego odpowiedź na pytanie ile żyją gołębie ozdobne? Będzie inna niż w przypadku gołębi dzikich, gdyż te zazwyczaj żyją znacznie krócej od hodowlanych ze względu na trudne warunki oraz ciągłą walkę o terytorium i pożywienie z innymi ptakami. Natomiast gołębie hodowlane pocztowe, a zwłaszcza ozdobne żyją znacznie dłużej. Wpływ na doskonałą kondycję oraz długie życie gołębi ozdobnych mają warunki panujące w hodowli, które zazwyczaj są idealne. Przede wszystkim mają nieograniczony dostęp do jedzenia i picia oraz podawane im są suplementy i witaminy. Wpływ na to ile żyją gołębie ozdobne? Ma także fakt, że nie są narażone na ataki innych drapieżnych ptaków dlatego, gołębie ozdobne z dobrej hodowli mogą żyć nawet do 20 lat. 

Sprawdź również – Co odstrasza gołębie z balkonu? Jak skutecznie pozbyć się gołębi?

Gdzie kupić dobre gołębie pocztowe? 

Wielu hodowców gołębi pocztowych sukcesywnie powiększa swoje stadko gołębi o coraz to o młodsze ptaki oraz urozmaica o nowe gatunki. Natomiast wśród miłośników tych ptaków pojawia się pytanie, gdzie kupić gołębie pocztowe? i okazuje się, że w mniejszych miejscowościach nie jest to takie łatwe i tu zazwyczaj z pomocą przychodzi internet. Poza ogólnie dostępnymi aukcjami na platformach sprzedażowych kupić dobre gołębie pocztowe można także poprzez fora internetowe oraz blogi prowadzone przez hodowców i miłośników gołębi. Miejscem idealnym do kupna  gołębi pocztowych będą na pewno targi i pokazy gołębi w także pocztowych. Największą zaletą kupna w ten sposób jest fakt, że możemy na żywo zobaczyć gołębia oraz uzyskać wszystkie informacje bezpośrednio od właściciela. 

Jak długo żyją gołębie?

Największy wpływ na długość życia gołębi na fakt czy żyją one dziko same, czy obok człowieka, gdyż życie na wolności bardzo różni się od życia w hodowli. Na wolności gołębie zazwyczaj żyją na otwartych terenach, gdyż lubią wolność, wyjątek stanowią gołębie górskie, które osiedlają się w niskich partiach gór i nabrzeżach, aby uniknąć ataku drapieżnych ptaków oraz aby mieć ciągły dostęp do wody. Gołębie miejskie są mniej ostrożne, dlatego przeważnie nie boją się ludzi i bez skrępowania żyją pośród nich. Najczęściej wybierają dachy budynków oraz parki gdzie mają dostęp do pożywienia i wody. Gołębie miejskie często także są dokarmiane przez ludzi, dlatego licznie żerują na balkonach i parapetach. Ze względu na otoczenie, w którym żyją, uodporniły się na niektóre choroby oraz zanieczyszczenia miejskie. Gołębie dzikie przeważnie żyją około 10-12 lat. Najdłużej, bo nawet do 20 lat żyją natomiast gołębie hodowlane, gdyż w warunkach domowych mają stały dostęp do wody i pożywienia, ponadto często ich dieta wzbogacona jest o niezbędne witaminy oraz pielęgnację. Długość życia gołębi hodowlanych wynika także z faktu, że nie są one narażone na ataki innych zwierząt. 

Ile kosztuje gołąb hodowlany? 

Wpływ na cenę gołębi na wiele czynników dlatego odpowiedź na pytanie ile kosztuje gołąb hodowlany? Będzie brzmiała, że zależy od jego rodzaju, jednak ceny tych ptaków wahają się od 30 do 180 złotych. Najtańsze są pawiki ich cena to około 50 zł zapewne dlatego, że jest to najpopularniejsza rasa gołębi ozdobnych. Natomiast najdroższy jest gołąb perukarz, gdyż w zależności od jego ubarwienia i długości piór cena może wynosić nawet 200 zł. Pozostałe rasy gołębi ozdobnych cenowo są zbliżone do siebie i można przyjąć, że jest to kwota około 60-100 złotych. Poza hodowlą gołębi ozdobnych występują także hodowle gołębi mięsnych i w tym przypadku odpowiedź na pytanie ile kosztuje gołąb hodowlany? Brzmi  od 30 do 60 zł. Wpływ na cenę gołębi poza ich rasą mają oczywiście takie czynniki jak pochodzenie, wiek oraz ich dostępność na rynku.