Owoce morza cieszą się dużą popularnością i coraz większą dostępnością na naszym rynku. Jednak coraz częściej także pojawia się pytanie o traktowanie tych zwierząt. W dzisiejszym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytania, czy kraby czują ból? Albo czy homary czują ból? Zastanowimy się, czy także, czy małże lub ostrygi czują ból.
Spis treści
Czy kraby czują ból?
Coraz częściej pojawiają się opinie i podejrzenia, że skorupiaki jako żywe organizmy mogą odczuwać ból i jeżeli to prawda to czy krab też czuje ból? Badania pokazały, że zdecydowanie tak, ponieważ jako żywy organizm potrawy odczuwać wszystkie bodźce zewnętrzne. Badania przeprowadzone na populacji krabów jednoznacznie wykazały, że nie tylko kraby czują ból, ale także pamiętają go, co przyczynia się do faktu, że podczas kolejnej sytuacji, w której odczuły ból, starają się zachować inaczej np. kraby pustelnicy, które żyją w muszlach innych zwierząt, raz porażone prądem opuszczały skorupy jednak znajdując nowe, sprawdzały je, przed wejściem.
Kolejnym przykładem na to, że kraby czują ból, jest eksperyment przeprowadzony przez dwóch amerykańskich uczonych, którzy opisali fakt, że po podrażnienia czółnem kwasem krab intensywnie je pocierał, natomiast po podaniu środka znieczulającego kraby przestały reagować na kwas.
Sprawdź również – Czy kraby zrzucają szczypce i kończyny? Czy zrzucają pancerz?
Czy kraby mają nerwy?
Kraby jak większość skorupiaków mają w pełni rozwinięty układ nerwowy, co oznacza, że odczuwają i reagują na każde bodźce z otoczenia. Centralny układ nerwowy znajduje się w mózgu, który połączony jest z ośrodkowym układem skoncentrowanym na brzuchu. Kraby mają mocno skoncentrowane nerwy, zwłaszcza czuciowe co powoduje, że ich np. poruszanie się jest bardzo precyzyjne. Poruszając temat unerwienia krabów, ciekawy jest także fakt, iż funkcje życiowe takie jak jedzenie lub prokreacja, odbywają się u krabów instynktownie, co oznacza, że nawet w przypadku uszkodzenia mózgu lub układu nerwowego krab robi te czynności bezwarunkowo bez obecności bodźców nerwowych.
Czy małże czuję ból?
Pytanie, czy skorupiaki i mięczaki odczuwają ból, jest zadawany od lat, gdyż spierają się oto przeciwnicy i zwolennicy połowów skorupiaków. Przedstawiciele przemysłu rybnego oraz smakosze owoców morza twierdzą, że nawet jeżeli małże odczuwają ból, to nie są świadome jego pochodzenia i podobnie jak ryby są pokarmem, więc takie jest ich przeznaczenie. Przeciwnicy połowów twierdzą natomiast, że małże jak każde żywe stworzenie odczuwają silny ból a świadomy czy nie nadal jest nieprzyjemnym uczuciem. Obrońcy zwierząt gorliwie walczą o zakaz połowu małż, gdyż łowi się je zarówno dla mięsa, jak i dla pereł. Można spotkać także taką opinię, że już samo otwieranie zamkniętej muszli jest dramatycznym doświadczeniem dla mięczaków.
Naukowcy podają także, że potwierdzeniem dla teorii, że małże czują ból, jest sposób, w jaki powstaje perła, gdyż w momencie, kiedy piach dostaje się do muszli małża, aby uniknąć bólu, owija go wielokrotnie masą perłową.
Czy ostrygi czują ból?
Bez wątpienia ostrygi to bardzo wyrafinowana i droga przekąska, którą zachwycają się prawdziwi smakosze kuchni? Z uwagi na fakt, że spożywane są one na surowo, pojawiło się pytanie, czy owe ostrygi czują ból? Idąc za teorią, że wszystkie stworzenia żywe czują ból, można stwierdzić, że ostrygi także mogą go odczuwać. Ciekawy jest fakt, że pytanie o ból tych mięczaków zadają osoby, które je jedzą, tłumacząc to faktem, że przy konsumpcji chciałyby zaoszczędzić im bólu i zastanawiają się nad sposobem ich jedzenia. Badania amerykańskich naukowców potwierdziły reakcje wszystkich mięczaków na ból, jednak nie da się ustalić, czy te odruchy są świadome, czy są odpowiedzią układu nerwowego na bodźce zewnętrzne. W obliczu pytania o odczuwanie bólu przez ostrygi nasuwa się pytanie, w którym momencie mięczaki najbardziej się męczą i jak reagują w naszym żołądku.
Czy homary czują ból?
Prawie każdy słyszał historie o piszczących skorupiakach wkładanych do wrzątku i zapewne dlatego od wielu lat prowadzone są dyskusje na temat odczuwania bólu przez homary. Naukowcy twierdzą, że homary podobnie jak inne skorupiaki mają mocno rozwinięty układ nerwowy, a takie traktowanie tych zwierząt jest niehumanitarne. Twierdzą, że odczuwanie bólu przez homary, jak i równie wszystkie skorupiaki to potwierdzony naukowo fakt, a nie dywagacje moralne.
Pierwszym krajem, który zakazał gotowania homarów żywych, jest Szwajcaria, w której wprowadzono przepis nakazujący wcześniejszego ogłuszenia lub zabicia homara, co ma zapobiec odczuciu bólu przy gotowaniu. Bezsprzeczny jest fakt, że powinno się dążyć do tego, aby ograniczyć do minimum ból każdego zwierzęcia przy jego uboju. W opozycji do tej tezy stają niektórzy kucharze i smakosze homarów twierdząc, że metoda gotowania tych skorupiaków jest tradycją od wielu lat i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Ich zdaniem inny sposób przygotowania homara psuje jego specyficzny i wyborny smak.