Mały kotek nie chce jeść – co robić, jak przywrócić kotu apetyt?

Mały kotek nie chce jeść - co robić, jak przywrócić kotu apetyt

Apetyt u kotów jest jednym z ich najważniejszych cech. Koty są drapieżnikami i ich dieta musi być bogata w białko i tłuszcz, aby zapewnić im wystarczającą ilość energii i składników odżywczych. Koty są zwykle bardzo wybredne jeśli chodzi o jedzenie i często wybierają jedzenie o wysokiej jakości, a nie tylko wypełniacze. Ich apetyt jest zazwyczaj podzielony na kilka mniejszych posiłków w ciągu dnia, co odzwierciedla ich naturę drapieżcy. Zwykle jedzą one małe ilości jedzenia kilka razy dziennie, a ich preferencje smakowe są zwykle skierowane na mięso.

Coraz częściej koty stają się członkami rodziny i troszczymy się o nich jak o najbliższych, dlatego dzisiaj odpowiemy na najczęściej trapiące was pytania dotyczące waszych pupili. Wyjaśnimy, dlaczego mały kotek nie chce jeść, dlaczego kot dużo śpi oraz ile je malutki kotek. 

Mały kotek nie chce jeść – co robić?

Przyczyny braku apetytu u małego kotka mogą być tak naprawdę różne od poważnych problemów zdrowotnych do  przyczyn o innym podłożu. Najważniejsze w odpowiedzi na pytanie, dlaczego mały kotek nie chce jeść? Jest ustalenie powodów takie zachowania zwierzęcia, bo może być ich kilka. Przede wszystkim należy obserwować kotka, aby móc wykluczyć przyczyny chorobowe. Jeżeli poza faktem, że mały kotek nie chce jeść, nie ma żadnych objawów takich jak np. wymioty, ślinotok, biegunka to prawdopodobnie nie wynika to z żadnej choroby. 

Kolejną przyczyną, przez którą mały kotek nie chce jeść, może być stres związany z nowym otoczeniem i tęsknota za mamą. Gdy pojawiają się problemy, bo nasz kotek nie chce jeść, należy także zwrócić uwagę na pokarm, który podajemy, bo może okazać się, że po prostu naszemu pupilowi nie smakuje lub ma nieodpowiednią temperaturę. 

Sprawdź również – Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety? Czy da się nauczyć starego kota?

Co trzeba zrobić, jak mały kotek nie chce jeść? 

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, gdy nasz mały kotek nie chce jeść to zachować spokój i być wyrozumiałym. Wielu weterynarzy podkreśla fakt, że z młodymi zwierzętami jest podobnie jak z dzieckiem, które dopiero wszystkiego się uczy. Jeżeli mamy pewność, że zwierzak jest zdrowy, ale mimo tego nasz mały kotek nie chce jeść, to prawdopodobnie odpowiedzialny jest za to stres lub rodzaj karmy. Rozpoczynając opiekę nad małym kotkiem, trzeba pamiętać, że znalazł się nagle w nowym otoczeniu bez mamy i, pomimo że dbamy o niego jak najlepiej to strach i tęsknota mogą się pojawić. W takiej sytuacji powinniśmy dać jak najwięcej czułości i bliskości naszemu przyjacielowi, aby poczuł się bezpiecznie i dobrze. A jeżeli to nie pomaga i nadal zastanawiasz się co zrobić, gdy twój mały kotek nie chce jeść?, to należy sprawdzić pokarm, jaki dostaje, bo, może okazać się, że mu po prostu nie smakuje. Najlepiej podawać kilka rodzajów i obserwować czy któryś z nich zwierzak zje.

Ile mały kotek może nie jeść ?

Tak naprawdę odpowiedź na pytanie ile mały kotek może nie jeść będzie podobna, jak w przypadku człowieka to znaczy kilka dni. Oczywiście najlepiej, gdy pupil je regularnie zbilansowane pokarmy jednak czasami wiadomo, zdarza się inaczej. Najważniejsze jest, aby się nie odwodnił, czyli pił jak najwięcej. Kluczowe w odpowiedzi na pytanie, jak długo kotek może nie jeść? Jest informacja, jak konkretnie wygląda głodówka naszego zwierzaka. Jeżeli płynne pokarmy je, tylko nie rusza stałych, to nie ma co się za bardzo martwić, natomiast jeżeli nie je i nie pije w ogóle niczego, to faktycznie trzeba uważnie obserwować sytuację i jeżeli zauważymy, że brak apetytu naszego kotka wydłuża się to najlepiej udać się do weterynarza, bo przecież w nieskończoność nie może nasz kotek nie jeść i potrzebna jest pomoc specjalisty. 

Sprawdź również – Jak schłodzić kota? Jak koty znoszą upały?

Jak przywrócić kotu apetyt?

Gdy zauważymy, że nasz kot stracił apetyt lub nagle zaczyna jeść mniej, zanim wybierzemy się do weterynarza, warto spróbować domowych sposobów, aby przywrócić naszemu kotu apetyt. Przede wszystkim należy pamiętać, że większość zwierząt domowych, a zwłaszcza koty uwielbiają czystość, dlatego bardzo ważne jest miejsce, w którym kot zjada posiłki. Takie miejsce powinno być sprzątane regularnie, podobnie jak miska, którą należy umyć po każdym zakończonym posiłku. 

Ważne jest także, aby miał on swoje własne miejsce, gdzie przebywa i stoi jego miska, to bowiem może pomóc, aby naszemu kotu wrócił apetyt. Koty poza tym, że są niezwykle czystymi zwierzętami, to także nierzadko są bardzo wybredne i nie sposób zmusić ich do spróbowania czegoś, co im nie smakuje. Jeżeli chcesz, aby kotu wrócił apetyt, zaobserwuj czy smakuje mu jego karma, bo bardzo możliwe, że zanim znajdziesz odpowiednią minie trochę czasu, bo kot w kwestii smaku nie pójdzie na żadne kompromisy. Weterynarze wskazują także, że może zdarzyć się sytuacja, że stara karma mu się znudzi i także nie będzie chciał jeść. 

Kot nie chce jeść i ciągle śpi

Leniwy i powolny styl życia to wizytówka prawie każdego kota jednak każdy właściciel pupila wie doskonale, kiedy coś jest nie tak. Pomimo że koty mają bardzo silny charakter i raczej nie poddają się właścicielowi, to do tego są także bardzo wybredne i wymagające, jednak jeżeli nasz kot nie chce jeść dłużej niż 2 dni i ciągle śpi, to może być dla nas sygnał ostrzegawczy, że coś mu dolega. Najlepszym wyjściem wtedy jest wizyta u weterynarza. Jednak należy także zwrócić uwagę na aktywność naszego kota, bo nadmierny sen może wynikać z faktu, że np. w ostatnim czasie był bardziej aktywny. Zdrowy kot może spać nawet do 20 godzin na dobę.