Czy kraby zrzucają szczypce i kończyny? Czy zrzucają pancerz?

Czy kraby zrzucają szczypce i kończyny Czy zrzucają pancerz (1)

Kraby są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i popularnych skorupiaków morskich na świecie. Charakteryzują się charakterystycznym, twardym pancerzem, który chroni je przed drapieżnikami i zapewnia ochronę w trudnych warunkach środowiska morskiego.

Kraby to zwierzęta, które żyją głównie w pobliżu wybrzeży i w estuariach, gdzie mogą znaleźć odpowiednie warunki do rozwoju i rozmnażania. Zwykle są drapieżnikami, żerującymi na innych organizmach morskich, takich jak małe ryby, skorupiaki i mięczaki.

W dzisiejszym artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące krabów a mianowicie dowiecie się czy krabom odrastają odnóża? Czy kraby zrzucają pancerz oraz czy utracone szczypce odrastają?

Czy kraby zrzucają szczypce? 

Kraby jak wszystkie skorupiaki pokryte są pancerzem, który zrzucają podczas wylinki, a częstotliwość linienia uzależniona jest od wieku i rodzaju kraba. Młode osobniki zrzucają pancerz co 4 tygodnie a dojrzałe kraby do 20 razy w życiu. Szczypce i głowa to stałe narządy kraba i nie biorą udziału w procesie zrzucania pancerza jednak gdy krab straci szczypce, one odrastają. 

Szczypce są jednym z najważniejszych narządów kraba, ponieważ nie tylko służą do poruszania się, ale także do jedzenia dlatego kraby nie zrzucają szczypiec i są one stałym elementem ciała tego skorupiaka. Szczypce służą także do obrony przed innymi zwierzętami, dlatego krab bez zdrowych szczypiec jest praktycznie bezbronny. Pomimo że krab cyklicznie zrzuca pancerz, to szczypce pozostają nienaruszone, a ich regeneracja jest długa. Krab nie zrzuca szczypiec i traci je tylko w wyniku czynników zewnętrznych. 

Sprawdź również – Krab wampir – wymagania, terrarium, hodowla, rozmnażanie, ile żyje, cena

Czy krabom odrastają szczypce? 

Kraby z racji tego, że są drapieżnikami, często doznają uszkodzenia ciała i o ile tułów chroniony jest przez gruby pancerz to szczypce krabów już nie. Często zdarza się, że to właśnie one ulegają dużym urazom, a najczęściej po prostu krab je traci, co utrudnia mu właściwe funkcjonowanie, bo szczypce służą głównie do zdobywania pokarmu i jedzenia więc bez nich krab po prostu nie przeżyje. Jednak krabom odrastają szczypce po procesie wylinki. 

Jeżeli widzimy kraba tylko z jednym szczypce mniejszym lub w innym kolorze to właśnie prawdopodobnie jest w procesie regeneracji i niedługo odbuduje się całkowicie. Utrata lub uszkodzenie szczypiec może nastąpić w wyniku urazu mechanicznego, lub jak często się zdarza w wyniku walki z innym skorupiakami, bo kraby należą do drapieżników, a co za tym idzie, często walczą o pożywienie, terytorium czy w samoobronie.

Czy krabom odrastają odnóża? 

Krab, aby mógł przeżyć i funkcjonować ma zdolność całkowitej regeneracji swoich odnóży, jednak nie jest to szybki i łatwy proces. Najczęściej trwa on około 3 cykle linień kraba, których czas i częstotliwość uzależnione są od jego wieku. Młode kraby zrzucają pancerz średnio co miesiąc a dojrzałe przeważnie do dwóch razy w roku. Uszkodzone kończyny co prawda regenerują się lub w sytuacji, gdy krab całkowicie je stracił, odrastają, jednak zajmuje to sporo czasu. 

Krab po procesie linienia jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrze a odrastające odnóża bardzo podatne na nowe urazy i dopiero po całkowitej regeneracji i ponownym pokryciu pancerzem krab odzyskuje pełną sprawność ruchową. Z racji tego, że odnóża kraba niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania tego skorupiaka, zdolność regeneracji a w przypadku utraty odrastania jest bezcenna.

Sprawdź również – Krab olbrzymi – Ocean Spokojny, ciekawostki, Margonem, w porównaniu do człowieka, Wikipedia, cena

Czy krabom odrastają kończyny? 

Skorupiaki z racji trudnych warunków, w jakich żyją, mają zdolność odbudowy swojego ciała. Utracone w wyniku waki lub urazu kończyny odrastają, gdyż są one niezbędne krabom do przeżycia. Oczywiście proces regeneracji i odzyskiwania utraconych kończyn nie jest szybki, gdyż rozpoczyna się on dopiero po zakończeniu linienia, gdy stary pancerz zostaje zrzucony, a krabowi odrasta nowy. Wtedy właśnie także narządy ruchu ulegają regeneracji i odrastają. Ciało kraba ma zdolność prawie całkowitej odbudowy jednak to długi proces i trwa przeważnie cały rok obejmujący zazwyczaj dwie wylinki skorupiaka. Często zdarza się także że kupimy kraba bez jednego z odnóży, co pokazuje, jak często kończyny skorupiaków narażone są na uszkodzenia i jak ważna i przydatna jest zdolność kraba do regeneracji utraconych kończyn. 

Czy kraby zrzucają pancerz? 

Kraby jak większość skorupiaków zrzucają swój pancerz, a częstotliwość zależy od wieku kraba. Oczywiście są także różne rodzaje tych zwierząt, jednak u wszystkich posiadających pancerz zasada jest taka sama i zależy od wieku, a nie gatunku. Odpowiadając na pytanie, czy kraby zrzucają pancerz? Opiszemy zależność i częstotliwość tej czynności, a mianowicie najczęściej pancerza pozbywają się młode osobniki i zrzucają stary pancerz co 4 tygodnie i wraz ze wzrostem kraba ten czas się wydłuża. Kilkuletnie kraby zmieniają pancerz co parę miesięcy a w pełni dojrzałe skorupiaki raz, dwa w roku.

Po zrzuceniu pancerza kraby są bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne, a co za tym idzie, są bardzo płochliwe i zaczynają się ukrywać do momentu, gdy nowa skorupa nie odrośnie. W procesie linienia kraby nabierają także wyjątkowych i niespotykanych w normalnych warunkach kolorów, które zmieniają się wraz z kończącym się procesem zrzucania pancerza. Kraby wodne zrzucony pancerz wykorzystują jako pokarm, dzięki czemu dostarczają organizmowi substancje odżywcze i minerały.