Gołębie wysokolotne rasy – orliki, budapeszty, zamojskie, akrobatyczne, tiplery

Gołębie wysokolotne rasy - orliki, budapeszty, zamojskie, akrobatyczne, tiplery

Gołębie są ptakami, które każdego dnia spotykamy w parkach oraz na rynkach miast. Popularność tych stworzeń jest ogromna, ale nie każdy wie, że poza gołębiami pospolitymi, które dokarmiamy na miejskim ryneczku, występują osobniki rasowe, hodowane na wystawy oraz zawody lotnicze. 

Odmian gołębi jest sporo, dlatego postanowiliśmy Wam zaprezentować jedne z ciekawszych ras gołębi. W dzisiejszym artykule skupiamy się na gołębiach wysokolotnych. Zdradzamy rasy wysokolotnych gołębi, szczegółowo opisujemy gołębie wysokolotne budapeszty, gołębie wysokolotne zamojskie, gołębie wysokolotne orliki, gołębie wysokolotne akrobatyczne oraz gołębie wysokolotne tiplery. 

Gołębie wysokolotne – rasy 

Gołębie są jednymi z popularniejszych ptaków w naszym kraju. Nie odlatują na zimę, ponieważ dobrze znoszą spadające temperatury. Ludzie dodatkowo dokarmiają gołębie w parkach i z tego powodu nie muszą one wylatywać w celu szukania pożywienia.

Zupełnie inaczej zachowują się gołębie wysokolotne. Te gatunki nie są spotykane w miejscach publicznych, jako wolno żyjące osobniki, ponieważ one są tylko hodowlanymi osobnikami. 

Wszystkie rasy gołębi wysokolotnych są pilnowane oraz pielęgnowane przez swoich opiekunów, ponieważ strata takiego osobnika może być kosztowna dla właściciela. Takie osobniki są wystawiane na wystawach oraz biorą udział w różnych konkursach. Przygotowanie takiego gołębia do zawodów jest czasochłonne, w zależności od rasy wysokolotnego gołębia trening będzie inny. 

Rasy gołębi wysokolotnych znane są w wielu krajach, dlatego ich zróżnicowanie jest duże we wszystkich hodowlach. Postanowiliśmy przybliżyć Was najpopularniejsze rasy gołębi wysokolotnych. 

Gołębie wysokolotne – budapeszty

Pierwszą rasą gołębia wysokolotnego, którą opisujemy, jest gołąb wysokolotny budapesztański. Za jego obecność odpowiadają bracia z Węgier, którzy skrzyżowali gołębia wiedeńskiego, budapesztańskiego, szegedyńskiego i sokoła gdańskiego. 

Gołębie wysokolotne budapeszty są doskonale znane na Węgrzech, w Jugosławii oraz na Rumunii. 

Cechą charakterystyczną gołębi wysokolotnych budapesztańskich jest wysoki oraz długi lot. Poprzez takie osiągnięcia ta rasa zyskała wielu miłośników na całym świecie. Gołąb wysokolotny budapesztański jest osobnikiem średniej wielkości o sporym upierzeniu oraz krępej budowie ciała. 

Gołębie wysokolotne rasy - orliki, budapeszty, zamojskie, akrobatyczne, tiplery

Głowa gołębi wysokolotnych budapesztańskich cechuje się wysokim czołem i cienkim, lekko okrągłym karkiem. Oczy tego osobnika są popielato-białe. Dziób u gołębia wysokolotnego budapesztańskiego jest krótki, lecz gruby o barwie szaro-czarnej. Skrzydła gołębia wysokolotnego budapesztańskiego są przylegające do tułowia, bardzo dobrze ukształtowane, dzięki czemu może wykonywać wysokie loty. 

Gołębie wysokolotne – zamojskie 

Gołębie wysokolotne zamojskie mają ciekawą historię, ponieważ pierwszy osobnik pojawił się w Polsce pod koniec XVI w., kiedy to został sprowadzony osobnik z dawnej Persji. Poprzez skrzyżowanie tego osobnika z miejscowymi gołębiami otrzymano rasę gołębią wysokolotnego zamojskiego. 

Te osobniki doskonale radzą sobie podczas lotów na wysokościach, potrafią wzbić się na wysokość do 2 km i mogą tam pozostać nawet do 12 godzin. Gołębie wysokolotne zamojskie możecie spotkać w hodowlach w Jugosławii, Francji oraz na Węgrzech. 

Charakteryzują się długim ogonem lekko rozszerzonym na końcu oraz dziobem, który jest średniej wielkości o jasnym kolorze. Gołębie wysokolotne zamojskie są koloru białego z czarnymi lub brązowo-rudymi elementami. 

Gołębie wysokolotne rasy - orliki, budapeszty, zamojskie, akrobatyczne, tiplery

Gołębie wysokolotne – orliki 

Orlik lubelski to potoczna nazwa gołębia wysokolotnego orlika, który został wyhodowany w Polsce w okresie międzywojennym w południowo-wschodnich regionach naszego kraju. 

Rasa gołębi wysokolotnych orlik połączona została z gołębiem ukraińskim mikołajowskim. 

Nazwa gołębi wysokolotnych orlików jest charakterystyczna, tak samo, jak lot tego gołębia, który przypomina szybowanie orła. Drobna budowa gołębi wysokolotnych orlików umożliwia im osiągnięcie imponujących prędkości. 

Kolorystyka gołębia wysokolotnego orlika najczęściej jest biało czarna, zdarzają się jednak osobniki z domieszką koloru żółtego, czerwonego lub niebieskiego. 

Gołębie wysokolotne – akrobatyczne 

Ciekawą rasą gołębi są wysokolotne akrobatyczne, ta rasa cechuje się ponadprzeciętnymi umiejętnościami, ponieważ wzbijające się w powietrze potrafią wykonywać różne sztuczki. Gołębie wysokolotne akrobatyczne biorą udział w wielu pokazach, ponieważ ich wygląd jest powodem do dumy dla każdego właściciela. 

Gołębie wysokolotne akrobatyczne cechują się jasnym umaszczeniem, ich ciała są opływowe, długie oraz wąskie, dzięki czemu mogą bez większych problemów wykonać różne powietrzne triki. 

Gołębie wysokolotne – tiplery

Ostatnią rasą gołębi na naszej liście są gołębie wysokolotne tiplery. 

Ta rasa gołębi swoje korzenie ma w Anglii, skąd przybyły do naszego kraju. Gołębie wysokolotne tiplery są podobne do naszych pospolitych gołębi, ale cechą rozpoznawczą gołębi wysokolotnych tiplerów jest okrągła głowa oraz bardzo krótka szyja. 

Umaszczenie gołębi wysokolotnych tiplerów jest różnobarwne, w zależności oraz rodziców, te ptaki mogą być koloru białego, szarego, brązowego oraz granatowego.