Jaszczurka agama brodata – informacje, ile żyje, wielkość, co je, ile kosztuje, cena

Jaszczurka agama brodata - informacje, ile żyje, wielkość, co je, ile kosztuje, cena (1)

Jaszczurki są coraz częściej wybierane jako gad hodowany w domu, a dokładnie w specjalnych terrariach. W Polsce największą popularnością cieszy się jaszczurka agama brodata, jej wyjątkowy wygląd oraz usposobienie przyciąga potencjalnych właścicieli tej jaszczurki. Agama brodata wybierana jest przez początkujące osoby oraz wprawionych hodowców, ponieważ ten gatunek wyróżnia się na tle innych jaszczurek. Jednak nie każdy wie, jak poprawnie podejść do przyjęcia agamy brodatej do swojego domu. Z tego względu mamy nadzieję, że nas poniższy wpis pomoże Wam się do tego dobrze przygotować. 

W naszym dzisiejszym artykule prezentujemy najistotniejsze informacje o jaszczurce agamie brodatej, jak wygląda oraz jaka jest wielkość agamy brodatej. Zdradzamy co je agama brodata, wtedy będziecie mogli zaopatrzyć się w odpowiedni pokarm. Odpowiadamy także na często zadawane przez Was pytanie, ile żyje agama brodata. Na koniec przybliżamy, ile kosztuje agama brodata, jak jest cena jaszczurki agamy brodatej. 

Jaszczurka agama brodata – informacje

Agama brodata jest najczęściej wybieraną jaszczurką do hodowli domowej. Ten gatunek nie sprawia właścicielowi dużych problemów, wręcz przeciwnie, agama brodata jest przyjazną istotą i bardzo lubi czułości. Nie każdy potrafi zrozumieć właścicieli agamy brodatej, kiedy przytulają się z jaszczurką. 

Cechą charakterystyczną dla agamy brodatej są boczne oraz grzbietowe duże łuski, które przypominają kolce oraz jej ciało pokryte tysiącami szorstkich łusek, które w zależności od nastroju agamy przyjmują inną barwę. W stanie spoczynku oraz spokoju agama brodata jest koloru żółtoszarego lub brązowooliwkowego, jeżeli coś wpłynie na nią drażniąco, kolor łusek zmienia się na intensywnie żółtą z poświatą pomarańczowego koloru. 

Agama brodata w sytuacji stresującej, kiedy poczuje się zagrożona, otwiera otwór gębowy dla zaprezentowania niebezpiecznie prezentującego się podgardla. Jaszczurka agama brodata nie jest stadnym stworzeniem, jeżeli będzie sama w terrarium, nic złego się jej nie stanie. Jaką maksymalną wielkość osiągają agamy brodate?

Sprawdź również – Mysikrólik – najmniejszy ptak w Polsce podobny do kolibra, jak wygląda, czym karmić?

Agama brodata – wielkość 

Na forum spotykamy masę pytań, jaka jest wielkość agamy brodatej, ponieważ ludzie mają świadomość, że ta jaszczura w dorosłym okresie osiąga duże rozmiary. Z tego też powodu musicie jej zapewnić odpowiednie terrarium. Minimalna wielkość to 130 × 70 × 70, ale możecie od początku umieścić agamę w większym terrarium. Pamiętajcie tylko o zapewnieniu agamie brodatej prywatności, dwie ściany powinny być z tworzywa np. drewna. 

Wracając do wielkości agamy brodatej, ta jaszczurka nie należy do najmniejszych gadów, wręcz przeciwnie, młode osobniki osiągają długość 35-40 cm. W dorosłym życiu wielkość agamy brodatej to nawet 50-60 cm. WIelkość tych jaszczurek najczęściej uzależniona jest od diety. Zatem co jedzą agamy brodate, aby mogła osiągnąć tak wielkie rozmiary?

Co je agama brodata?

Kolejnym ważnym wątkiem przed przyjęciem agamy brodatej jest poznanie produktów, które je agama brodata. Dobrze jest ją przywitać jakimś smakołykiem, aby zminimalizować stres po zmianie miejsca bytowania. 

Agama brodata nie jest wybredna, dlatego możecie jej podawać wiele produktów, jednak zachowując przyjęte zasady. Dieta agamy brodatej powinna się składać w 60% z owadów, czyli białka oraz w 40% z roślin. Przysmakiem agamy brodatej są świerszcze, mole woskowe oraz szarańcza. Jeżeli chodzi o rośliny, to z chęcią zje sałatę. 

Sprawdź również – Struś – informacje, hodowla, ile żyje, co jedzą, ile kosztuje sam struś i jego utrzymanie

Agama brodata – ile żyje?

Długość życia agamy brodatej nie jest wcale taka krótka jak na jaszczurkę. Gady przeważnie żyją kilka lat, sprawdzając, ile żyje agama brodata, jesteśmy miło zaskoczeni. Długość życia agamy brodatej oczywiście zależy od warunków jej życia, u samicy od ilości złożonych jaj, od jakości podawanego pokarmu oraz chorób, jakie agama brodata może przejść. 

W sytuacji, kiedy właściciel dba o swoją jaszczurkę i zapewnia agamie brodatej spokojne życie, gad zostanie z Wami przez długie lata. To ile żyje agama brodata, jest określona zarówno dla samic, jak i samca na 10-12 lat. 

Ile kosztuje agama brodata?

Agama brodata jest gadem, który gości w wielu domach. Hodowla tej jaszczurki nie jest skomplikowana, najważniejszym aspektem jest zapewnienie jej odpowiednich atrakcji w ciągu dnia, czyli wyjmowanie z terrarium, nawiązywanie kontaktu z nią oraz dostarczanie odpowiedniego jedzenia. 

Wyszukań w przeglądarce internetowej, ile kosztuje agama brodata, jest dużo, co świadczy o rosnącym zainteresowaniem tą jaszczurką. Agama brodata pomimo samotnego życia lubi towarzystwo ludzi, bardzo często podchodzi do swoich właścicieli i dosłownie wchodzi im na ręce. 

Dostępne oferty w hodowlach oraz na internetowych aukcjach, prezentują, ile obecnie kosztuje agama brodata. Tutaj jeszcze przypominamy, że przed zakupem agamy brodatej zawsze podpisujcie umowę ze sprzedawcą oraz sprawdzajcie wszystkie dokumenty. 

Agama brodata – cena

Cena agamy brodatej jest uzależniona od wielkości jaszczurki oraz od hodowli. Niektórzy sprzedawcy oferują zakup agamy brodatej w cenie 200-400 złotych. Zdarzają się także hodowle, gdzie cena agamy brodatej jest określona na 600-1000 złotych. 

Niezależnie od ceny agamy brodatej zawsze pamiętajcie o wypełnieniu wszystkich formalności. Kolejną kwestią jest to, że cena agamy brodatej najczęściej jest uzależniona od wieku i wielkości tej jaszczurki. Analogicznie, im większa agama brodata tym jej cena wzrasta.