Kłusaki amerykańskie, znane również jako standardbred, to rasa koni gorącokrwistych wyhodowana w Stanach Zjednoczonych specjalnie do wyścigów kłusaków. Te konie są średniej wielkości, zwykle mierzą około 160 cm w kłębie. Charakteryzują się krótkim grzbietem, prostą głową z szerokim czołem, małymi kopytami i zwykle występującą w maści gniadej, ciemnogniadej lub kasztanowatej. Kłusaki amerykańskie są uważane za najszybsze kłusaki na świecie, a większość z nich potrafi poruszać się inochodem, co oznacza, że podczas kłusa równocześnie unoszą kończyny po jednej stronie ciała, na zmianę. W niektórych krajach organizowane są nawet wyścigi dedykowane koniom poruszającym się inochodem. Historia tej rasy sięga końca XIX wieku, kiedy amerykańscy hodowcy zaczęli krzyżować konie z różnych ras, aby uzyskać zwierzęta o wysokiej prędkości i wytrzymałości, idealne do wyścigów kłusaków. Dzisiaj kłusaki amerykańskie są cenione nie tylko za swoją szybkość, ale również za inteligencję, łagodność i umiejętności zaprzęgowe.
W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszy się kłusak amerykański i dlatego dzisiaj przybliżymy rasę tych koni. Z naszego artykułu dowiecie się, jaka jest charakterystyka kłusaka amerykańskiego, skąd kłusak amerykański pochodzi i jaka jest jego cena.
Spis treści
Kłusak amerykański – charakterystyka
Kłusaki amerykańskie to średniego wzrostu konie, które osiągają ok. 160 cm. Charakteryzują się stosunkowo krótkim grzbietem, prostym i równym profilem oraz szerokim czołem i małymi kopytami. Kłusak amerykański wyróżnia się ciemnogniadym lub kasztanowym umaszczeniem. Konie te uważane są za najszybsze kłusaki na świecie i jako jedyne mają zdolność poruszania się inochodem, to znaczy potrafią podnosić przednia i tylną nogę jednocześnie. Z racji tego, że ta cecha charakterystyczna jest właśnie dla kłusaka amerykańskiego, organizowane są osobne wyścigi zarówno zaprzęgów, jak i konne.
Kłusak amerykański – RDR2
Kłusak amerykański stał się tak znaną i różniącą się od innych rasą koni, że został jednym z głównych bohaterów gry Read Dead Redemption 2, która zebrała dobre recenzje na całym świecie. Pomimo że gra jest rodem z dzikiego zachodu i przenosi nas do 1988 roku, to niewątpliwie ma wielu fanów. Producent proponuje nam dwa tryby online, czyli gra w sieci z innymi użytkownikami lub offline gra się samemu. Wszystkie misje wykonuje człowiek, jednak to bez wątpienia największymi bohaterami tej gry są konie, które do granic możliwości wydają się prawdziwe. Gracze niejednokrotnie podkreślają, że konie wykonują prawdziwe czynności, czyli jedzą, śpią, można je czesać, a one po prostu w tej grze żyją. Do ucieczki najlepiej nadają się kłusaki amerykańskie, które odwzorowane są niemal identycznie jak żywe konie i poruszają się w swoim charakterystycznym stylu.
Czy kłusaki galopują?
Okazuje się, że kłusaki amerykańskie galopują, jednak w przypadku tej rasy ich biegi określa się jako kłus, a nie galop co właśnie jest charakterystyczną cechą tych koni i przyczyniło się także do ich nazwy. Kłusak amerykański to koń wykorzystywany głównie w wyścigach konnych jednak specjalnych dwukołowych wózkach, w których siedzi zawodnik. Wyścigi kłusaków amerykańskich charakteryzują się właśnie tym, że koń nie jest ujeżdżany i biegnie bez dżokeja. Kłusaki amerykańskie uważane są za jedne z najszybszych koni na świecie i przeważnie pokonują „galopem” a konkretniej kłusem jedną milę w czasie nie dłuższym niż 2,5 minuty. Prędkość, jaką osiągają kłusaki amerykańskie w kłusie, zwanym potocznie galopem wynosi około 60 km/h.
Kłusak amerykański – pochodzenie
Rasa kłusaka amerykańskiego powstała na przełomie XVIII i XIX wieku w USA w wyniku krzyżówki konia czystej krwi angielskiej oraz rodzimych klaczy. Ogiery krzyżowano głównie z klaczami rasy Morgan, narragansett oraz ras kanadyjskich. Pochodzenie kłusaka amerykańskiego jak sama nazwa wskazuje, jest oczywista i dokładnie rasę tą zaczęto hodować w 1879 roku. Amerykanie zwłaszcza mieszkańcy terenów górskich i stepowych pokochali je i do dzisiaj kłusak amerykański jest jedną z najpopularniejszych ras w USA. Krzyżówka stadnych klaczy i silnych ogierów dała doskonałą mieszankę w postaci kłusaka amerykańskiego, który stał się koniem uniwersalnym jednak ze względu na swój wygląd także charakterystycznym.
Kłusak amerykański – hodowla
Kłusaki amerykańskie najpopularniejsze są w USA i tam właśnie głównie skoncentrowana jest hodowla tych zwierząt. Oczywiście jest to jedna z ras zaliczanych do kłusaków, gdyż w rodzinie tych koni wyróżnia się także kłusaki rosyjskie, francuskie. W Stanach Zjednoczonych hodowle kłusaka amerykańskiego skoncentrowane są głównie we wschodniej części kraju a dokładniej w takich stanie Kentucky i Kanada. Kłusak amerykański niewątpliwie ma długą historię w USA, dzięki temu ta rasa hodowcom jest dobrze znana, co wpływa niewątpliwie na dużą popularność i co ciekawe ciągły wzrost hodowli właśnie tego konia. Miłośnicy i hodowcy kłusaków amerykańskich często podkreślają ich uniwersalność, gdyż okazuje się, że konie świetnie sprawdzają się na zawodach i określane są jako gorącokrwiste a poza torem są bardzo przyjacielskie i łatwe w prowadzenie co sprawia, że doskonale nadają się także do konnych przejażdżek lub jako nieodzowny element amerykańskich farm.
Kłusak amerykański – cena
Cena kłusaka amerykańskiego waha się pomiędzy 5000 do 10000 tysięcy euro, co w przeliczeniu na złotówki jest około 25-45 tysięcy. Kłusak amerykański bez wątpienia nie jest najtańszą rasą koni zwłaszcza wyścigowych, jednak jego cena wpływa także na fakt, że nie jest on bardzo popularny w Polsce. Jeżeli chce się zakupić kłusaka amerykańskiego, a cena nie jest przeszkodą to i tak w Polsce będzie to praktycznie możliwe, gdyż jedyne ogłoszenia o sprzedaży kłusaka amerykańskiego są od właścicieli niemieckich i Amerykanów, choć to pewnie nie dziwi, bo w końcu to ich rodzime konie.