Jeśli masz psa z larwami, najważniejszą rzeczą jest, aby natychmiast skonsultować się z weterynarzem. Weterynarz może zalecić odpowiednie leczenie, w zależności od rodzaju larw i stopnia zaawansowania infekcji.
Leczenie może obejmować stosowanie leków przeciwpasożytniczych, a także usunięcie larw za pomocą chirurgii lub innych metod. Ważne jest również, aby przeprowadzić dokładne oczyszczenie środowiska, w którym przebywa pies, aby uniknąć ponownej infekcji.
Muszyca to częsta choroba występująca u psów która powoduje, że na ciele psa zaczynają pasożytować larwy much. W naszym artykule opiszemy jak leczyć larwy much u psa? Wskażemy domowe sposoby na pozbycie się larw much oraz jakie zastosować leczenie.
Spis treści
Larwy much u psa – leczenie
Muszyca to często występująca choroba u psów najczęściej atakuje ona w krajach tropikalnych oraz w klimacie umiarkowanym zatem też w Polsce. Wywołują ją larwy much, które żerują na ciele czworonoga. Muchy składają swoje jaja w ranie na ciele psa. Leczenie larw much u psa nie jest łatwe, ponieważ gdy wyklują się z jaja, pasożytują w ranie, żywiąc się tkanka skórną psa oraz wytwarzają enzymy, które ciągle uszkadzają skórę, uniemożliwiając jej gojenie. Podstawą leczenia psa jest dokładne sprawdzenie jego sierści i zlokalizowanie rany, w której zagnieździły się larwy much, przede wszystkim należy dokładnie przyjrzeć się okolicy uszu, grzbietu psa oraz miejsc ciężko dostępnych na ciele. Leczenie larw much u psa powinno rozpocząć się od wizyty u weterynarza, który stwierdził zaawansowanie choroby i rozpocznie leczenie. Lekarz zapewne przepisze leki przeciwgrzybiczne oraz antybiotyk, który zwalcza stan zapalny i zaleci higienę zainfekowanego miejsca. Przy tej chorobie kluczowa jest higiena.
Sprawdź również – Pływak żółtobrzeżek – co to jest, jak wygląda, larwa, hodowla, w basenie
Jak usunąć larwy much u psa?
Najlepszym sposobem na usunięcie larw much u psa będzie wizyta u lekarza, który oceni postęp choroby i zastosuje leczenie. Weterynarz usunie larwy much za pomocą specjalnej pęsety, jeżeli rany będą rozległe może zastosować znieczulenie miejscowe, aby nie stresować niepotrzebnie psa. Po zabiegu należy zastosować leki przeciwgrzybiczne oraz prawdopodobnie antybiotyk. Jeżeli znajdziemy miejsce bytowania larw much, powinniśmy dokładnie sprawdzić całego psa, gdyż larwy much lubią atakować parę miejsc na raz i jeżeli tak się zdarzy, to w każdym miejscu postępujemy tak samo, czyli jeżeli powstała rana to pęsetą usuwany pasożyty, a jeżeli jeszcze nie to wyczesujemy gęstą szczotką lub można w sklepie zoologicznym kupić specjalny grzebień do wyczesywania insektów z sierści zwierząt.
Jak usunąć larwy much u psa – domowe sposoby
Aby przynieść ulgę naszemu czworonogowi w sytuacji, gdy okaże się, że zagnieździły się na jego ciele larwy much, powinniśmy oczyścić ranę jak najszybciej, można to zrobić domowymi sposobami, jednak należy pamiętać, że ta czynność będzie na pewno bolesna dla psa dlatego, aby uchronić się przed ugryzieniem, najlepiej założyć mu kaganiec. Początkowo należy oddzielić sierści od rany, jeżeli będzie przyklejona, to jedynym wyjście będzie odcięcie kawałka sierści, aby ułatwić dostęp do rany. Następnie w domowym sposobem będzie zapewne za pomocą pęsety usunięcie wszystkich larw, a następnie zdezynfekowanie miejsca. Jeżeli u psa nie powstała jeszcze rana, to mamy łatwiejsze zadanie i wtedy domowym sposobem będzie dokładne wyczesanie całej sierści naszego pupila, w celu usunięcia larw much, i jeżeli nie będą one zagnieżdżone, to bez problemu powinny zostać na szczotce.
Jak zwalczyć larwy much u psa?
Podstawą w walce z larwami much u naszego pupila jest higiena zainfekowanego miejsca. Po oczyszczeniu miejsca, gdzie bytują larwy much bez względu na fakt czy zrobimy to sami, czy weterynarz należy zadbać, aby rana szybko się zagoiła. Rana powinna być kilka razy dziennie dezynfekowana oraz musimy dbać, aby pies jej nie lizał lub nie drapał. Możliwe, że będziemy musieli zastosować specjalny kołnierz ochronny dla psa. Profilaktycznie można zastosować także dostępne w aptece bez recepty spraye i płyny odstraszające owady w tym także muchy. Duże znaczenie ma także nasza prewencja co do higieny psa oraz regularne wyczesywanie jego sierści. Po dłuższych spacerach lub sytuacjach, w których pies przebywał sam zwłaszcza na zewnątrz dokładnie obejrzeć go głównie za uszami, na łapach oraz grzbiecie, bo tam lubią składać jaja muchy oraz dla bezpieczeństwa przeczesać całą sierść.
Preparat na larwy much u psa
Podstawą szybkiego wyleczenia naszego pupila jest odpowiednie dbanie o powstałą ranę i pierwszym krokiem powinno być dokładne oczyszczenie z larw much i do tego celu możemy użyć specjalnego preparatu, który ułatwi wyczesanie larw z sierści psa, należy jednak pamiętać, że nie można stosować go na otwartą ranę. Jeżeli natomiast larwy psa żerują już w powstałej ranie, to usuwanie ich powinno odbywać się bardzo delikatnie za pomocą pęsety, gdyż mogą one być mocno przyklejone do ciała psa. Następnie należy zastosować lek przeciwgrzybiczy, który ma za zadanie zmniejszenie stanu zapalnego i zapobieganie powstawaniu infekcji, która może być niebezpieczna dla zdrowia a w skrajnych przypadkach także dla życia psa. Prawdopodobnie weterynarz przepisze także antybiotyk, który zapobiegnie powikłaniom po przebytej chorobie. Do dezynfekcji rany można użyć także specjalnego preparatu dla zwierząt to antyseptyczny, bezwonny i niedrażniący spray.