Papugi stanowią obszerną grupę ptaków, od maleńkich gatunków po duże oraz imponujące okazy. Każda z nich cechuje się inną naturą oraz usposobieniem, niektóre papugi możecie bardzo szybko oswoić i nauczyć ludzkich zachowań, tj. mówienie, czy naśladowanie naszych czynności. Niektóre są oporne na naukę, ale czasami to tylko błędne pozory.
Papugi pochodzą z różnych stron świata, dlatego wzbudzają takie zainteresowanie. Niewątpliwie do takich ptaków należy mnicha nizinna. Ta papuga już samym swoim wyglądem przyciąga spojrzenia ludzi, w bliższym kontakcie podbija serca.
Ten gatunek papugi nie jest często spotykany, dlatego w poniższym artykule postaramy się umieścić najważniejsze informacje dotyczące mnichy nizinnej. Szczegółowo opisujemy papugę jaką jest mnicha nizinna, zdradzamy, jak powinna wyglądać hodowla mnichy nizinnej i na co zwracać uwagę. Odpowiemy także na najczęściej pojawiające się pytania na forum, mnicha nizinna i kolejne pytanie, które odnosi się do tego, jak rozpoznać płeć, ile żyje mnicha nizinna oraz jak poprawnie zbilansować żywienie mnichy nizinnej. Sprawdzając wpisy na forum, zaintrygował nas pewien wpis, mnicha nizinna mutacje, sprawdzamy to dla was, ponieważ możemy się dowiedzieć ciekawych faktów. Na koniec przybliżymy jeszcze cenę mnichy nizinnej.
Spis treści
Mnicha nizinna papuga – opis
Mnicha nizinna nie jest popularna w naszym kraju, wiele osób słysząc tę nazwę, nie zawsze wie, o czym dokładnie mowa i nie każdy kojarzy ją z papugą. Najpopularniejsze odmiany papug spotykamy często w krzyżówkach oraz różnych quizach, jednak mnicha nizinna to papuga, o której się mało mówi, a szkoda, ponieważ jest nieprzeciętnym ptakiem i niezwykle wyjątkowym.
Pochodząca z Ameryki Południowej mnicha nizinna oszałamia swoim upierzeniem oraz inteligencją. Jeżeli właściciel mnichy nizinnej będzie z nią regularnie rozmawiał, papuga bardzo szybko nauczy się wielu słów, dzięki czemu znajdziecie ekscentrycznego rozmówcę. Ubarwienie mnichy nizinnej jest wabikiem dla oczu, ponieważ jej szaro-zielone pióra zauważalne są z dużych odległości, elementem dekoracyjnym mnichy nizinnej są zakończenia skrzydeł w kolorze niebieskim oraz dziób w odcieniu pomarańczowym.
Od spodu papuga mnicha nizinna ukazuje odcienie żółci oraz jasnej zieleni. Rozmiar mnichy nizinnej jest średni, dorosły osobnik osiąga do 45 cm.
Główną cechą papugi mnichy nizinnej jest jej inteligencja i podatność na uczenie się nowych słów oraz dźwięków. W domu, jeżeli będziecie poświęcać papudze odpowiednią ilość czasu, mnicha nizinna częściowo przestanie oddawać swoje naturalne dźwięki i zacznie naśladować naszą mowę oraz odgłosy z domu. Samice oraz samce są do siebie bardzo podobne, dlatego wiele osób pyta, jak rozpoznać płeć papugi. Tę kwestię poruszymy w dalszej części wpisu, dodatkowo wskażemy różne porady, które będą odnosić się do prawidłowej hodowli tej niesamowitej papugi.
Sprawdź również – Papuga amazonka – hodowla, jak się opiekować, ile żyje, cena, opinie
Mnicha nizinna – jak rozpoznać płeć?
Mnicha nizinna należy do grupy papug, gdzie nie zauważycie dużych różnic między samicą a samcem. Z tego względu pojawiają się liczne zapytania, jak rozpoznać płeć mnichy nizinnej. Jest to pytanie, które pada z ust najczęściej niedoświadczonych hodowców, którzy przymierzają się do tego, aby zaopiekować się mnichą nizinną.
W takim razie, jak rozpoznać płeć mnichy nizinnej? Tutaj potrzebne będzie sprawne oko, ponieważ płeć mnichy nizinnej poznać można po charakterystycznym dla samca ciemniejszym wzorze na piersi. Z kolei samica w tym miejscu ma znacznie gładszą strukturę. Chcąc ustalić płeć mnichy nizinnej możecie jeszcze sprawdzić rozmiary papugi, ponieważ samiec będzie nieco większy od samicy, najczęściej chodzi tutaj o kwestię do 4-6 cm.
Mnicha nizinna – hodowla
Jak powinna wyglądać hodowla mnichy nizinnej i na jakie aspekty należy zwracać uwagę? Decydując się na posiadanie mnichy nizinnej w domu, koniecznie zapoznajcie się z jej hodowlą, ponieważ niewłaściwe podejście do tego ptaka może jej zaszkodzić. Najistotniejsze podczas hodowli mnichy nizinnej jest towarzystwo człowieka, ponieważ ten gatunek w samotności traci chęci do życia. Dodatkowo dobrze jest jej zapewnić towarzystwo innych mnich nizinnych, ponieważ jest bardzo towarzyska i uwielbia przebywać z innymi osobnikami. W związku z tym decydując się na hodowlę mnichy nizinnej zalecamy dobierać papugi w pary.
Mnicha nizinna w hodowli nie powinna przebywać w plastikowych lub drewnianych klatkach, ponieważ te materiały bardzo szybko zostaną zniszczone przez papugę. Co ciekawe, mnicha nizinna bardzo dobrze znosi spadki temperatury, dlatego możecie ją wystawiać na zewnątrz przez cały roku, oczywiście pamiętając o tym, aby nie narażać na bezpośrednie opady oraz wiatr.
Hodowla mnichy nizinnej nie jest skomplikowana, ważne abyście poznali charakter swojej papugi oraz upodobania żywieniowe mnichy nizinnej. Zapewnienie papudze zabawek będzie dodatkowym plusem. Kolejną kwestią jest również temat związany z odpowiednim żywieniem, który poruszymy w dalszej części wpisu.
Sprawdź również – Ptak jemiołuszka – opis, jak wygląda, co lubi, czy odlatuje na zimę, występowanie
Mnicha nizinna – żywienie
Żywienie wszystkich ptaków na całym świecie jest do siebie zbliżone, ponieważ każdy z nich uwielbia ziarna. Mnicha nizinna w swojej diecie także powinna mieć te elementy, najlepiej sprawdza się słonecznik, proso, owies oraz ziarna konopi.
Urozmaiceniem oraz składnikiem żywieniowym mnichy nizinnej po który z radością będzie sięgała, są warzywa, owoce oraz kiełki. W sklepach zoologicznych pojawia się również wiele różnych specjalnych odżywek i pasz dla papugi, w tym celu warto w takim sklepie zoologicznym skonsultować się z pracownikiem.
Mnicha nizinna – ile żyje?
Papugi to ptaki żyjące dosyć długo, sprawdzając ile żyje mnicha nizinna, kolejny raz spotykamy się z długowiecznością papug. Mnicha nizinna w hodowli może żyć nawet do 30-35 lat, co pokazuję, że papuga będzie nam towarzyszyła przez długie lata. Dodatkowo odpowiednia hodowla i żywienie może wydłużyć żywotność tej papugi.
A ile żyje mnicha nizinna na wolności? Tutaj papuga żyje średnio do 15-20 lat, ponieważ jest narażona na inne drapieżniki, dodatkowo pojawiają się różne problemy związane z kłusownictwem.
Mnicha nizinna – mutacje
Ciekawostką na forum są mutacje mnichy nizinnej. Możecie być zaskoczeni, ale mnicha nizinna poddawana jest mutacjom kolorystycznym. Specjalne hodowle wyhodowały odmiany papugi w kolorze niebieskim, oliwkowym, lutino oraz pallid. Wiele informacji można znaleźć na forach, gdzie hodowcy przedstawiają proces związany z mutacjami mnichy nizinnej.
Mnicha nizinna – cena
Cena mnichy nizinnej nie jest wygórowana, co prawda papuga jest rzadkim okazem w naszym kraju, dlatego też jesteśmy zaskoczeni, że cena mnichy nizinnej nie jest wyższa.
W hodowlach mnichę nizinną kupicie za 300-400 złotych. Oczywiście cena najczęściej będzie zależna od wieku papugi i wielkości. Mnichę nizinną najczęściej kupić można w specjalnych sklepach zoologicznych i na targach. Tam cena może nawet wahać się w okolicach 800-1000 złotych.