Skorupki jajek dla psa – o co chodzi, dawkowanie, ile skorupek, czy są zdrowe dla psa?

Skorupki jajek dla psa - o co chodzi, dawkowanie, ile skorupek, czy są zdrowe dla psa (2)

Wielu Polaków posiada psy, jest to przecież najlepszy przyjaciel człowieka i zarazem najpopularniejsze zwierzę domowe na świecie. Nie można więc nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że dieta i wysiłek fizyczny to podstawa dbania o długie i zdrowe życie swojego czworonoga. Diet dla psów na świecie jest wiele, od tych najprostszych, do najbardziej nawet wykwintnych.

Pomimo tego, podstawą żywienia psa zawsze powinna być dieta mięsna. Czy więc można mu podawać jajka, a co dopiero ich skorupki? Skąd powstał ten trend? W poniższym artykule odpowiemy nie tylko na powyższe pytania, ale także czy skorupki od jajek są zdrowe dla psa oraz jak przygotować skorupki z jajek dla psa. Nie pozostaje nam więc nic innego jak tylko zaprosić do lektury.

Sprawdź również – Czy na amstaffa trzeba mieć pozwolenie? Ile kosztuje pozwolenie na psa?

Skorupki jajek dla psa – o co chodzi?

Zarówno dorosłe psiaki, jak i szczenięta spokojnie mogą jeść jajka. Nie powinny być one w centrum ich diety, gdyż to miejsce należy zdecydowanie do dobrej jakości mięsa i wyrobów mięsnych, ale mogą w niej spokojnie występować. Jajka są stosowane bowiem zarówno jako składniki diety tzw. BARF oraz jako urozmaicenie suchej oraz mokrej karmy. Zwłaszcza tej drugiej, gdyż jest ona jedynie dodatkiem do karmy suchej. 

Pamiętajmy jednak, że podstawowym wyznacznikiem ilości jest to słowo bilans. Dieta psiaka musi być zbilansowana i absolutnie nie może na jajkach bazować, tym bardziej być tylko dietą jajeczną. Karmić psa należy wysokiej jakości karmami mięsnymi, w różnych kompozycjach smakowych, aby psiak nie znudził się i jego apetyt był naturalnie stymulowany. Jeżeli nas czworonóg zasmakuje w jajkach, mogą one pełnić rolę przysmaku, podawanego okazjonalnie, albo jako nagroda po skutecznym wykonaniu sztuczek w ramach tresury. 

Skorupki jaj dla psa – dawkowanie

Jajka są świetnymi i bogatymi w naturalne składniki produktami, które należy wkomponować do diety psiaka. Są źródłem białka, witamin A, B, E, D i K, oraz mikro- i makroelementów, m.in. cynku, żelaza, miedzi, magnezu, wapnia czy sodu. Jego skorupki zaś są dodatkowym źródłem wapnia, a więc tak – odpowiadamy teraz – skorupki można wprowadzić do diety swojego psiaka. Należy to jednak robić bardzo rozważnie. 

Po pierwsze zużyte skorupki jajek należy wyparzyć, wysuszyć, a następnie dokładnie zmielić na proszek. taki proszek należy następnie – niczym proszek proteinowy – dodać do karmy psa, najlepiej do karmy mokrej, wtedy lepiej się on wkomponuje w teksturę posiłku. 

Ile skorupek jaj dla psa?

Jeżeli mielibyśmy wskazać jakąś konkretną ilość skorupek, które należy podawać psu to musimy się tu odwołać do poprzednich informacji oraz po prostu do zdrowego rozsądku właściciela. Skorupki nie są absolutnie wymaganiem w diecie psiaka. Często zamiast kombinować, lepiej jest zakupić wysokiej jakości karmę, która ma już w swoim składzie wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Większość gotowych karm dla psów, zarówno dorosłych jak i szczeniaków, ma optymalnie dopasowany poziom minerałów. Podawanie więc dodatkowo jajek sprawdzi się jedynie w przypadku diety BARF lub w przypadku zdiagnozowania niedoborów u naszego psiaka przez weterynarza. 

Czy skorupki od jajek są zdrowe dla psa?

Tak, zarówno jajka, jak i ich skorupki są dla naszych czworonogów bezpiecznymi produktami. Poniżej przedstawiamy wam najpopularniejsze formy ich podawania naszym podopiecznym. 

Surowe jajko może być spożywane przez psa bez większych ograniczeń, z tym że należy pamiętać, że najlepiej będzie kiedy rozdzielimy żółtko od białka i podamy je w pewnych odstępach czasowych, albo jeszcze lepiej – podajemy psu same żółtko w formie surowej. Podkreślić należy również, iż jajka powinny ze sprawdzonego źródła, a przed rozbiciem dodatkowo przez nas umyte lub sparzone. 

Alternatywą dla jajka surowego jest jajko gotowane – zarówno na twardo, jak i na miękko. Nie musimy już na tym etapie rozdzielać żóltka od białka. Tak przygotowane jajko możemy rozkruszyć do karmy albo po prostu podać “z ręki”. Nie można za to absolutnie podawać psu jajek smażonych,. Smażone, tłuste jajka są ciężkostrawne i na pewno zaszkodzą naszemu psu. 

Jak przygotować skorupki z jajek dla psa?

Tak więc podsumowując – jajka i ich skorupki w odpowiedniej postaci nie zaszkodzą psu, wręcz przeciwnie, są pełnymi wartości odżywczych produktami, które na pewno nie przyniosą za sobą problemów zdrowotnych. Warto jednak pamiętać, iż w centrum żywienia naszego czworonożnego przyjaciela powinna znajdować się wysokiej jakości karma mięsna – sucha, oraz jako jej dopełnienie odpowiednia karma mokra. 

Jajka mogą być podawane psu jako przysmak, najlepiej surowe żółtko albo gotowane białko. NIe należy jajek smażyć ani podawać z żadnymi przyprawami. Skorupki jajek należy wypatrzyć osuszyć, a następnie zmielić w proszek białkowy, który można dodać do karmy psiaka. Nie jest to jednak absolutnie wymaganie, a jedynie bonus ze strony troszczącego się właściciela.