Największy krab na świecie – japoński krab pacyficzny, gdzie mieszka krab olbrzymi?

Największy krab na świecie - japoński krab pacyficzny, gdzie mieszka krab olbrzymi (1)

Ludzie od zawsze fascynowali się zagadkami jakie skrywa przed nimi wielkie niebieskie wody naszej planety. Nic więc dziwnego, że zwierzęta morskie były od zawsze przedmiotem mitów i opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Specjalne miejsce w tych opowieściach zajmują zdecydowanie olbrzymy swoich rodzin. 

Takim właśnie jest krab olbrzymi czyli japoński krab pacyficzny. Jest on cudem natury z prawdziwego zdarzenia. Jest to jeden z gatunków krabów żyjących na świecie, będąc przy tym największym stawonogiem na świecie.Poniżej odpowiemy na najciekawsze pytania związane z tym tematem. Odpowiemy też na pytania takie jak Gdzie mieszka krab olbrzymi? Jak długo mogą żyć Japońskie kraby? NIe pozostaje nam nic innego jak tylko zaprosić was do lektury. 

Sprawdź również – Krab Red Devil – terrarium, hodowla, rozmnażanie, z rybami, Wikipedia, cena

Największy krab na świecie

Krab olbrzymi to potoczna nazwa japońskiego kraba pacyficznego, który to należy do rzędu dziesięcionogów. Krab olbrzymi od wielu wieków zamieszkuje wody japońskie, przede wszystkim na wschodzie wysp Konshu i Kyushu. Spotykany jest też przez naukowców i przypadkowych wędkarzy w pobliżu Półwyspu Koreańskiego i Chin. Rzadziej już bywa spotykany dalej na południe kontynentu, aż w pobliżu Tajwanu.

Japoński krab pacyficzny żyje na słonych wodach morskich zwykle występując na dużych głębokościach od 150 do 300 m. W okresie tarła przemieszcza się na płytsze wody w celu rozmnożenia się. Młode osobniki tego gatunku, z uwagi na swoje rozmiary, również  zamieszkują znacznie płytsze wody niż dojrzałe. 

Co ciekawe, podczas procesu rozmnażania samica kraba olbrzymiego składa nawet do 1,5 miliona jaj. Oczywiście nie ze wszystkich złożonych jaj po 10 dniach wylęgają się larwy. Po wylęgu larwy odłączają się od samicy, aby samodzielnie kontynuować rozwój. Przechodzą kolejno cztery etapy rozwoju, określane przez biologów jako etap przedżywika, dwa etapy żywika oraz przechodzą jeden etap megalopa,  zanim osiągną pełną dojrzałość gatunkową. Na etapie czwartym czyli etapie megalopa przypominają już one swoim wyglądem ostateczną dorosłą formę kraba olbrzymiego. 

Największy japoński krab pacyficzny

Japoński krab pacyficzny jest największym skorupiakiem oraz drugim najcięższym skorupiakiem, ustępując jedynie homarowi amerykańskiemu. Jego rozmiary są tym bardziej imponujące w porównaniu do człowieka, Rozpiętość jego odnóży osiąga rozmiary ponad 3 metrów (długość głowotułowia około 40 centymetrów), zaś sam krab waży około 20 kilogramów. Budowa jego ciała nie odbiega niczym od charakterystycznej dla mniejszych krabów budowy, z tym że oczywiście, w odpowiedniej skali. Nazwa krab olbrzymi nie bierze się znikąd. Co ciekawe, japoński krab olbrzymi ma stosunkowo mały głowotułów, zwłaszcza w porównaniu do imponujących rozmiarów jego odnóży. Stanowią one przeważająca część jego ciała. 

Gdzie mieszka krab olbrzymi?

Tak jak wspominaliśmy wyżej, krab olbrzymi, zarówno historycznie, jak i współcześnie zamieszkuje wody japońskie. Występują przede wszystkim na wschodzie wysp Konshu i Kyushu, lecz spotkać jest można także w pobliżu Półwyspu Koreańskiego i Chin. Rzadziej, ale jednak bywa spotykany dalej na południe kontynentu, aż do granicy wód terytorialnych  Tajwanu.

Jako największy przedstawiciel swojej rodziny, krab olbrzymi jako ma dosyć rozbudowaną stronę na popularnej internetowej encyklopedii o nazwie wikipedia. Dla wszystkich, którzy tak jak my nie mogą wyjść z podziwu nad tym gatunkiem, załączamy bezpośredni link do jego strony pl.wikipedia.org/wiki/Japoński_krab_pacyficzny. Naprawdę zachęcamy do głębszej lektury na temat tego olbrzymiego skorupiaka, gdyż świat morskich i oceanicznych zwierząt jest naprawdę fascynujący. Na stronie dowiemy się więcej informacji o m.in. jego rozmnażaniu, wymiarach, życiu i ochronie gatunku, jak i historii i jego prehistorycznych przodkach. 

Sprawdź również – Krab olbrzymi – Ocean Spokojny, ciekawostki, Margonem, w porównaniu do człowieka, Wikipedia, cena

Jak długo mogą żyć Japońskie kraby?

Krab olbrzymi jest naprawdę zjawiskowym zwierzęciem. Ten potężny skorupiak skrywa jednocześnie mnóstwo tajemnic i wiele ciekawych informacji dopiero miało szansę ujrzeć światło dzienne. Prezentujemy poniżej kilka ciekawostek na jego temat, w pierwszej kolejności odpowiadając na pytanie ile lat może żyć japoński krab olbrzymi. 

  1. Japońskie kraby pacyficzne rosną przez całe swoje życie. Największy  złapany przez człowieka okaz miał około 40 lat, jednak naukowcy przypuszczają iż mogą one osiągać wiek nawet ponad 100 lat.
  1. Japoński krab pacyficzny jest zwierzęciem wszystkożernym, dlatego w jego diecie pojawiają się zarówno rośliny, jak i zwierzęta np. ryby, skorupiaki, a także, często w ostateczności – padlina. 
  1. Japoński krab pacyficzny jest największym stawonogiem na świecie. Po raz pierwszy został naukowo opisany w 1836 roku przez holenderskiego zoologa Coenraad Jacob Temminck.