Świnka morska rozetka – informacje, wielkość, hodowla, jak dbać, ile żyją, Wikipedia

Świnka morska rozetka - informacje, wielkość, hodowla, jak dbać, ile żyją, Wikipedia (1)

Domowe gryzonie są bardzo popularne, ludzie trzymają myszki, szczury, szynszyle, świnki morskie oraz wiewiórki. Wszystkie z nich cechują się innymi wyjątkowymi cechami, choć nie zawsze będą chętne na bliskie relacje z człowiekiem. Te zwierzęta traktują ludzi jako stworzenia, które tolerują, czasami pozwalają się im zbliżyć. Niewątpliwie najbliższe relacje z człowiekiem nawiązuje szczur, ale nie jest aż tak popularny, jak świnka morska, która znakomicie się czuje, kiedy człowiek poświęca jej swój czas. 

Jest kilka odmian świnki morskiej, my postanowiliśmy opisać najczęściej wybieraną oraz interesującą, czyli świnkę morską rozetkę. W poniższym artykule zamieszczamy wszystkie informacje o śwince morskiej rozetce, jaka jest wielkość świnki morskiej rozetki, opisujemy, jak wygląda hodowla świnki morskiej rozetki. Zdradzamy jak dbać o świnkę morską rozetkę oraz ile żyją świnki morskie rozetki. Na zakończenie naszego wpisu sprawdzamy, jakie informacje o śwince morskiej rozetce znajdziemy w Wikipedii. 

Świnka morska rozetka – informacje 

Świnka morska rozetka pochodzi z Ameryki Południowej, zwierzątko zostało sprowadzone do Europy przez marynarzy. Największa popularność w początkowych lata była odnotowana w Anglii, w późniejszym okresie świnka morska rozetka była liczne wprowadzana do domów. 

Nazwa świnki morskiej rozetki wzięła się od jej długiego futra, które tworzy rozetki. Wygląd świnki morskiej rozetki może niektórych bawić, ponieważ jej futerko zawsze wygląda, jakby potrzebowało grzebienia. Gatunek ten jest dzielony na dwa podgatunki, długowłosa oraz krótkowłosa. 

Ubarwienie świnki morskiej rozetki jest różnobarwne, możecie spotkać osobniki białe, brązowe, czarne, mieszane, brązowo-białe, czarno-białe, czarno-brązowe. W zależności od koloru rodziców, młode świnki przybierają różne kolory. 

W przeciwieństwie do wielu gryzoni świnka morska rozetka lubi kontakt z ludźmi, dlatego trzeba pamiętać o poświęcaniu jej czasu, jeżeli zostawicie ją samą sobie w klatce, zwierzątko zacznie tracić energię. Te gryzonie bardzo lubią głaskanie, pieszczoty, spędzanie czasu na rękach oraz kolanach człowieka. Dodatkowo dobrze jest pomyśleć o drugiej śwince, aby nie była sama podczas naszej nieobecności, ponieważ świnka morska rozetka będzie tęskniła za swoim właścicielem. 

Sprawdź również – Chomik syryjski – informacje, ile żyje, hodowla, co potrzebuje, ile kosztuje?

Świnka morska rozetka – wielkość

Wygląd świnki morskiej rozetki już poznaliście, jednak wielu z Was sprawdza wszystkie dostępne informacje o śwince morskiej rozetce, na tej liście jest także wielkość świnki morskiej rozetki. 

Wielkość świnki morskiej rozetki pozwala na swobodne pieszczoty ze zwierzątkiem, ponieważ jej rozmiary nie przeszkadzają we wzięciu świnki morskiej rozetki na ręce dzieciom. 

Dzięki niewielkiej wielkości świnki morskiej rozetki chroni ją także przed nieszczęśliwym wypadkiem, maksymalny rozmiar to 35 cm, dlatego możecie uniknąć przeoczenia świnki. 

Świnka morska rozetka – hodowla

Decydując się na posiadanie świnki morskiej rozetki, koniecznie musicie poznać zasady hodowli świnki morskiej rozetki, ponieważ niedopilnowanie niektórych ważnych elementów może doprowadzić do złego stanu zdrowia gryzonia. 

Hodowla świnki morskiej rozetki nie jest trudna, najważniejsze potrzeby tego gryzonia to obecność drugiej osoby lub innej świnki. Tak towarzyskie zwierzątko nie może być same, ponieważ zacznie Wam chorować. 

Świnka morska rozetka do prawidłowego rozwoju, potrzebuje mieć odpowiednią ilość miejsca w klatce, dlatego wybierajcie kojce o minimalnej wielkości 80 × 50 cm. Oczywiście jest to wielkość dla jednej świnki. 

Podczas hodowli świnki morskiej trzeba dbać także o jej futerko, które należy czesać, aby zapobiegać powstawaniu kołtunów.

Świnka morska rozetka – jak dbać?

Jeżeli jesteście zdecydowani na świnkę morską rozetkę, sprawdzajcie, jak dbać o świnkę morską rozetkę. Ten gatunek jako nieliczny jest narażony na cukrzycę. Ta choroba może bardzo szybko rozdzielić nas z gryzoniem. W celu uniknięcia zachorowania należy dbać o świnkę morską rozetkę oraz o jej dietę. 

Prawidłowe żywienie świnki morskiej rozetki to podawanie jej jakościowego siana, marchwi, pietruszki, ogórka, mniszka, jabłka, arbuzy oraz pomarańcze, ale pamiętajcie, aby nie przesadzać z ilością owoców. 

Ile żyją świnki morskie rozetki?

W sieci pojawia się sporo pytań, ile żyją świnki morskie rozetki. Takie dane są często sprawdzane, ponieważ ludzie najczęściej kupują świnki morskie rozetki dla dzieci. 

Średnia długość życia świnki morskiej rozetki w domowych warunkach przy prawidłowym dbaniu o zwierzaka jest znacznie wydłużona niż w naturalnym środowisku. 

To, ile żyje, świnka morska rozetka, jest często dobrą informacją, ponieważ gryzoń żyje do 8 lat. 

Świnka morska rozetka – Wikipedia

Na zakończenie sprawdzamy, jakie informacje o śwince morskiej rozetce znajdziemy w Wikipedii, ponieważ ten portal publikuje wiele przydatnych danych. 

Przeglądając Wikipedię, świnka morska rozetka została obszernie opisana, na stronie znajdziecie wszystkie informacje dotyczące historii gryzonia, wyglądu, trybu życia, ekologii, żywienia, hodowli itp. 

Wikipedia opisała świnkę morską rozetkę, uwzględniają wszystkie istotne szczegóły.