Rodzaj Ceratophrys to grupa kilku gatunków żab, których klasyfikacja systematyczna pozostaje wciąż niejasna. Wśród gatunków najczęściej spotykanych w hodowli znajdują się Ceratophrys ornata, Ceratophrys cranwelli, Ceratophrys cornuta i Ceratophrys varia. Największym z przedstawicieli jest Ceratophrys aurita, osiągający długość do 20 cm i uznawany za naturalnego mieszańca międzygatunkowego. Występuje on w Brazylii. Ceratophrys cornuta natomiast zamieszkuje tereny Ameryki Południowej, takie jak południowa Wenezuela, Amazonia czy Gujana Brytyjska i Francuska. Ceratophrys cranwelli jest diploidalną formą Ceratophrys ornata, która występuje w południowej Brazylii, Boliwii, Paragwaju i północnej Argentynie. Rzadko spotyka się Ceratophrys joazeirensis z brazylijskiej prowincji Joazeiro i Bahia. Ten gatunek jest oktoploidem w stosunku do Ceratophrys ornata. Istnieją także dwa najmniejsze gatunki, Ceratophrys calcarata z północno-wschodniej Kolumbii i Wenezueli oraz Ceratophrys stolzmani z północno-wschodniego Peru i Ekwadoru, które wraz z Ceratophrys cornuta zostały zaliczone do osobnego rodzaju Stombus. Gatunek Ceratophrys stolzmani nie posiada charakterystycznych “rogów” nad oczami.
W dzisiejszym artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące żaby rogatej. Dowiecie się, jakie ma wymagania? Ile kosztuje żaba rogata? Co je? I jak długo żyje?
Sprawdź również – Czym się różni żaba od ropuchy? Sprawdź jakie są różnice
Spis treści
Żaba rogata – wymagania
Na polskim rynku występują dwa gatunki żaby rogatej tj. C. ormata pochodząca z Brazylii lub Urugwaju gdzie zamieszkuje głównie lasy deszczowe. Drugim popularnym gatunkiem w Polsce jest C. cranwelli, która pochodzi z Argentyny. Oba gatunki żaby rogatej nie mają dużych wymagań bytowych. Ponieważ żaba rogata nie nastręcza problemów hodowlanych, staje się coraz popularniejsza jako zwierzątko domowe. W naturalnym środowisku występuje ona głównie w korytach czasowo wyschniętych zbiorników wodnych. W gorących i suchych porach roku zagrzebuje się ona w podłożu i przechodzi, w tak zwaną estywację zwalniając procesy życiowe, co wskazuje na fakt, że żaba rogata nie ma dużych wymagań środowiskowych. Charakterystyczny kulisty kształcie żaby rogatej poza wymiarem estetycznym ma za zadanie sprostać wymaganiom organizmu co do magazynowania wody.
Żaba rogata – warunki hodowli
Aby spełnić wszystkie najważniejsze warunki hodowli żaby rogatej, przede wszystkim należy zadbać o miejsce, w którym będzie ona żyć a przy zakupie zwrócić dużą uwagę na wybór terrarium, gdyż powinno ono zmieniać swoje rozmiary wraz ze wzrostem zwierzęcia. Dla dorosłej żaby rogatej odpowiednia wielkość to 50 × 40 cm a dla pary 50x50x40, a jeżeli chcemy zapewnić prawidłowe optymalne warunki naszej żaby rogatej, to para powinna być podobnej wielkości. Jako podłoże w wiwarium doskonale sprawdzi się torf, jednak powinno go być na tyle, aby żaba rogata bez problemu mogła się w niej ukryć. Kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia jest basen, gdyż ten płaz uwielbia wodę. Odpowiednia temperatura to 25 C w dzień i 22 C w nocy. Dla prawidłowego rozwoju żaby zaleca się także codzienne naświetlania wiwarium lampą UVB 2%.
Żaba rogata – nie chce jeść
Wbrew panującej opinii, że żaba rogata nie ma specjalnych wymagań i jest łatwa w hodowli, to jednak zdarzają się przypadki, że żaba rogata nie chce jeść, co jednoznacznie wskazuje na jakiś problem. Jeżeli nasza żaba rogata nie przyjmuje żadnego pożywienia, to może to mieć kilka przyczyn. Przede wszystkim taka sytuacja pojawia się zaraz po zakupie i prawdopodobnie wywołana jest stresem aklimatyzacyjnym, jednak zazwyczaj ten stan nie trwa długo. Wpływ na apetyt żaby rogatej ma także temperatura w wiwarium, która nie może być za niska i jeżeli to jest przyczyną, to podniesienie jej do 26 C powinno rozwiązać problem. Z racji tego, że żaba rogata jest drapieżnikiem, chęć walki o pożywienie jest instynktowne, więc można spróbować także wpuścić żywe owady i nawet jeżeli nie od razu to z biegiem czasu nasza żaba rogata powinna zaatakować.
Żaba rogata – karmienie
Żaba rogata to mięsożerny drapieżnik dlatego podstawą jej diety są owady i ryby. Potrzebny pokarm bez problemu można kupić w sklepie zoologicznym i najczęściej są to karaczany, świerszcze, koniki polne, szarańcza a dla dorosłych i dużych osobników odpowiednie będą także pisklęta kurcząt lub miot myszy. Dla młodych żab jednak zaleca się owady lub małe rybki. Żabę rogatą wystarczy karmić 1-2 razy w tygodniu. Ważnym elementem prawidłowego rozwoju żaby rogatej jest dostarczenie jej niezbędnych witamin i minerałów, których kombinacje można bez problemu kupić w sklepie. Najważniejszy w diecie tego płaza jest wapń, witamina A oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, gdyż ich niedobory mają poważne konsekwencje dla żaby rogatej.
Żaba rogata – ile żyje?
Żaba rogata przeważnie żyje około 7-8 lat jednak zdarzają się przypadki, kiedy niektóre osobniki przeżywają nawet kilkanaście lat w doskonałym zdrowiu. Po wykluciu z jaj kijanki po około 4-5 tygodniach zmieniają się w żaby, a po 2 latach osiągają pełną zdolność płciową, co wskazuje na fakt, że stają się dorosłymi osobnikami. Zdarza się także, że żaba rogata z powodu niedoboru witamin umiera wcześniej przeważnie około 5 roku życia a najczęściej za sprawą osteomalacji i krzywicy, którą wywołują braki wapnia u żaby rogatej.
Żaba rogata – cena
Żaba rogata nie należy do drogich płazów, a jej cena waha się pomiędzy 150-300 złotych w zależności od wielkości, koloru i płci. W Polsce dostępne są przeważnie osobniki z dobrych sprawdzonych hodowli pochodzących z Czech lub Rosji. Na polskim rynku pojawiają się także krzyżówki, tak zwane hybrydy pochodzące z USA jednak zakup ich nie jest dobrym pomysłem, gdyż nie dość, że ich cena jest wyższa, to jeszcze bardzo często mają wady genetyczne. Jeżeli interesuje Cię zakup żaby rogatej to najbezpieczniej wybrać sprawdzone i pewne źródło, a mianowicie sklep zoologiczny, gdyż w internecie można znaleźć ogłoszenia prywatne, jednak nie mamy pewności co do pochodzenia żaby rogatej, a cena okazuje się niewiele niższa niż w sklepie.