Rureczniki to powszechne pierścienice, żyjące w mule wodnym, m.in. w rzekach, jeziorach, stawach czy rowach. Są odporne na zanieczyszczenia, a ich kolonie składają się z wielu osobników. Rureczniki tkwią w mule, wystawiając tylną część ciała i wykonując kołyszące ruchy, co zapewnia dopływ tlenu. Stanowią ważny element fauny dennej, odżywiając się osadami organicznymi. Pełnią podobną rolę jak dżdżownice w glebie i wpływają na utrzymanie równowagi biologicznej.
Każdy miłośnik akwarium zna rurecznika pospolitego, dlatego poniżej opiszemy tę pierścienicę. Z naszego artykułu dowiecie się, co to jest rurecznik pospolity, gdzie mieszka i jak się jego hoduje?
Sprawdź również – Kolejność wkładów w filtrze kubełkowym – gdzie w filtrze umieścić zeolit?
Spis treści
Rurecznik pospolity – co to jest?
Rurecznik pospolity zwany także rurecznikiem mułowym to powszechnie występująca pierścienica, wyglądem podobna do dżdżownicy. Zazwyczaj spotkać ją można w rzekach, jeziorach, stawach, a nawet rowach wszędzie tam gdzie dno jest muliste. Do życia nie potrzebuje dużo tlenu oraz odporna jest na zanieczyszczenia, przez co potrafi przeżyć praktycznie w każdych wodach bez względu na ich jakość oraz czystość. Rurecznik to pożyteczna pierścienica, która znacząco wpływa na budowanie fauny dennej wód, odpowiada bowiem za utrzymanie równowagi biologicznej w przyrodzie. Rurecznik ciało zbudowane ma z pierścieni w kolorze czerwonym lub rdzawo brązowym ułożonych segmentowo, przez co jest bardzo elastyczne. Ma nieduże rozmiary, w Polsce występuje rurecznik, który mierzy pomiędzy 1 a 8 cm. Rurecznik rozmnaża się tylko raz w życiu, po czym ginie. Kokon z jajami umieszcza głęboko w mule, gdzie młode kijanki dojrzewają. Te pierścienice żyją gromadnie, tworząc duże, zbite skupiska. Liczność populacji zawdzięczają głównie swojej możliwości adaptacji do otoczenia i zdolności przetrwania w skrajnych warunkach.
Jak hodować rurecznik do ryb?
Rurecznik pospolity jest podstawowym pokarmem dla organizmów wodnych w tym dla ryb. Jest bardzo popularny w akwarystyce jako pokarm wysokokaloryczny dla ryb akwariowych. Rurecznik z racji tego, że żyje w różnych wodach oraz pobiera z otoczenia toksyny, przed podaniem go rybom musi zostać dokładnie odkażony, dlatego bardzo popularna jest hodowla rurecznika w warunkach domowych. Jeżeli mamy zamiar rozpocząć hodowlę tej pierścienicy, musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach, a mianowicie po pierwsze najlepszym rodzajem rurecznika będzie ten pochodzący z Ameryki o nazwie Californian black worms. Nieznacznie różni się od naszego rurecznika, jest nieco mniejszy i ma niższą zdolność do gromadzenia toksyn, dzięki czemu będzie bezpieczniejszy dla ryb. Do hodowli rurecznika sprawdzi się akwarium lub duży słoik. Dno naczynia należy wyłożyć porwanym zwykłym szarym papierem, doskonale sprawdzi się także czysta torba papierowa. Nasz pojemnik zalewamy wodą, tylko koniecznie musi być odstana akwariowa i zostawiamy na około 7 dni. Następnie umieszczamy hodowlę w wodzie, pamiętając o napowietrzanie i tyle. Ważne jest także, aby co jakiś czas dodawać papier, ponieważ rurecznik na bieżąco będzie go przerabiał. Wodę w naszym zbiorniku powinno się wymieniać co około 10 dni, a jako pokarm sprawdzą się doskonale uniwersalne płatki akwariowe.
Sprawdź również – Woda demineralizowana do akwarium słodkowodnego i morskiego – opinie na forum
Gdzie mieszka rurecznik?
Rurecznik bytuje w wodach słodkich a właściwie w mulistym dnie zbiorników wodnych. Może występować w każdym rodzaju wód w morzach, oceanach jednak najczęściej spotykany jest w jeziorach, rzekach, a także rowach. Rurecznik zakopuje się w mule i tam spędza większość życia, lubi wody stałe, dlatego zdarza się, że można go spotkać nawet w kałużach lub zbiornikach wody deszczowej. Z racji tego, że jest pierścienicą, oddycha całą powierzchnią ciała, umożliwia jej to przetrwanie nawet w mało natlenionym środowisku.
Rureczniki żyją w koloniach, tworząc zbite ciemnobrązowe z racji ich barwy kule. Jest odporny na zanieczyszczenia i skażenie wód co sprzyja jego licznemu rozwojowi. Rurecznik nie ma wymagań żywieniowych i zje praktycznie wszystko, co ułatwia mu przeżycie nawet w ubogich w roślinność i pokarm zbiornikach wodnych. W Polsce wyróżnia się około 78 gatunków rureczników jednak najliczniejszy i najpopularniejszy jest rurecznik pospolity, który stanowi doskonały pokarm dla zwierząt akwariowych.
Rurecznik mułowy
Rurecznik mułowy a dokładnie Tubifex to pierścienica, czyli mała glizda podobna do dżdżownicy służąca głównie jako pokarm dla ryb akwariowych. Rurecznik mułowy żyje na dnie zbiorników wodnych i żywi się praktycznie wszystkim, co wpływa na fakt, że może zawierać różne zanieczyszczenia. W akwenach pełni funkcję naturalnego filtra, ponieważ, pobiera z wody toksyny, jednocześnie oczyszczając ją. Rurecznik mułowy zyskał miano bioindykatora co oznacza, że na podstawie ilości jego występowania ocenia się jakość wody. Z racji tego, że rurecznik mułowy jest bardzo odżywczy i ma małą zawartość tłuszczu, stał się doskonałym pokarmem dla zwierząt akwariowych, jednak ze względu na jego wchłanianie toksyn odradza się poławianie ich samemu. Przebadane i dopuszczone do sprzedaży rureczniki mułowe bez problemu kupimy w sklepie zoologicznym. Można nabyć je w postaci żywych pierścienic lub wysoko odżywczych tabletek, które sprawdzą się idealnie przy dłuższej nieobecności jako pokarm dla rybek. Rurecznika mułowego poddaje się liofilizacji, czyli procesowi odparowania wody, dzięki czemu nie traci on żadnych wartości odżywczych.