Świnki morskie są obecne w wielu domach te małe, miłe, sympatyczne oraz przyjacielskie gryzonie nie sprawiają problemów swoim właścicielom, ponieważ świnki morskie potrzebują jedynie opieki, jedzonka oraz odpowiedniego miejsca dla siebie. Możecie stworzyć ze świnką morską fajną relację, no, chyba że będziecie trzymać parkę, wtedy gryzoń nie będzie zbytnio zainteresowany człowiekiem.
Świnki morskie są łatwymi w obsłudze zwierzątkami, jednak jak każde stworzenie na naszym świcie, tak i one czasami chorują. Wtedy Wasza pomoc jest niezastąpiona, ponieważ w przeciwnym razie świnka odejdzie z tego świata w niemiłych okolicznościach.
Jedną z bardziej niebezpiecznych chorób dla świnki morskiej jest świerzb, ta choroba może doprowadzić do najgorszego, czyli do śmierci. Postanowiliśmy Wam zdradzić kilka istotnych faktów dotyczących świerzbu u świnki morskiej.
Przedstawiamy informacje o świerzbie u świnki morskiej, dołączamy oczywiście objawy świerzbu u świnki morskiej. Dla uzupełnienia danych zdradzamy, jak leczyć świerzb u świnki morskiej, czy leczenie świerzbu u świnki morskiej jest długie. Na zakończenie odpowiadamy na często zadawane pytanie, świerzb u świnki morskiej a człowiek.
Spis treści
Świerzb u świnki morskiej – informacje
Groźną oraz niebezpieczną chorobą dla świnki morskiej jest świerzb. Ten wirus jest wywołany pasożytami świerzbowca Trixacarus caviae, który rozprzestrzenia się na organizmie zwierzęcia bardzo szybko. Niestety świerzba nie będziecie w stanie zauważyć, ponieważ jest to na tyle mały pasożyt, że nie jest dostrzegalny przez ludzkie oko.
Zaatakowana świerzbem świnka morska początkowo nie będzie wzbudzała podejrzeń, jednak choroba tak szybko przenosi się na wszystkie partie ciała, że świnka morska, która została zaatakowana świerzbem, zacznie wzbudzać Wasze zaniepokojenie.
Świerzb u świnki morskiej jest realnym zagrożeniem dla jej życia, dodatkowo, jeśli jedna świnka w miocie nosi na swoim ciele tego pasożyta, niestety reszta osobników bardzo szybko zostanie zarażona. Pierwsze objawy świerzbu u świnki morskiej zaobserwujecie na uszach, później na innych partiach ciała gryzonia.
Sprawdź również – Świnka morska rozetka – informacje, wielkość, hodowla, jak dbać, ile żyją, Wikipedia
Świerzb u świnki morskiej – objawy
Chora świnka morska w pierwszej fazie może nie zostać poprawnie zdiagnozowana przez właściciela. Objawy świerzbu u świnki morskiej, tak jak już wcześniej wspominaliśmy w pierwszych dniach, nie są zauważalne. W późniejszym czasie objawy świerzbu u świnki morskiej zaczynają się nasilać, w szczególności zwrócicie uwagę na drapanie się gryzonia. Niestety świerzb zagnieżdża się w naskórku świnki morskiej, dlatego nie zauważycie go gołym okiem. Następnym niepokojącym objawem świerzbu u świnki morskiej jest wygryzanie przez nią futra. W ten sposób zwierzę próbuje zmniejszyć uczucie swędzenia, jednak to i tak nie pomaga. W takim przypadku świerzb jest już mocno rozwinięty i jedynym rozwiązaniem jest pilne udanie się do lekarza.
Świerzb u świnki morskiej – jak leczyć?
W internecie pojawia się masa pytań, jak leczyć świerzb u świnki morskiej. Tego typu pytania możecie spotkać, ponieważ niekiedy ludzie chcą pomóc gryzoniowi domowymi sposobami. Niestety odradzamy takie zachowanie, ponieważ świnka morska, która ma świerzb, powinna być jak najszybciej zobaczona przez weterynarza. W lecznicy otrzymacie kompletną instrukcję, jak leczyć świerzb u świnki morskiej.
Wszystkie pomocne informacje, jak leczyć świerzb u świnki morskiej podane przez lekarza będą przydatne w uratowaniu Waszego pupila, ponieważ otrzymacie wtedy odpowiednie leki, dopasowane do poziomu rozwinięcia świerzbu u świnki morskiej.
Leczenie świerzbu u świnki morskiej
W przypadku, kiedy Wasza świnka morska została zarażona świerzbem, nigdy nie próbujcie jej leczyć swoimi domowymi sposobami, ponieważ one nie zadziałają, a tylko mogą pogorszyć stan gryzonia.
Leczenie świerzbu u świnki morskiej rozpoczyna się od dokładnej konsultacji lekarza weterynarii, na podstawie pobranych próbek zostają przepisane odpowiednie leki, które należy podawać śwince morskiej zgodnie z zaleceniami lekarza.
Przepisane leki farmakologiczne zwalczają pasożyty nagromadzone w skórze świnki morskiej.
Leczenie świerzbu u świnki morskiej może być czasochłonne, ponieważ konieczne będzie jeżdżenie do przychodni na zastrzyki oraz w późniejszym czasie podawanie leków w domu.
Świerzb u świnki morskiej – a człowiek
Na zakończenie naszego wpisu odpowiadamy na bardzo często pojawiające się pytanie, świerzb u świnki morskiej a człowiek. Niestety ludzie, jeżeli nie znają tej choroby, czasami boją się o swoje zdrowie i podejmują nieracjonalne decyzje.
Świerzb u świnki morskiej a kontakt z człowiekiem budzi sporo kontrowersji, ponieważ jest kilka teorii na ten temat. Badania naukowe nie potwierdzają 100% obojętności człowieka na świerzba u świnki morskiej, dlatego jest ryzyko, że możecie się zarazić, ale tylko i wyłącznie wtedy, kiedy sami nie dbacie o swoją higienę podczas pielęgnacji chorego gryzonia.
Na ciele ludzkim świerzb długo się nie utrzyma, ponieważ nie ma czym się odżywiać, ale kilkudniowa alergia oraz wysypka może się pojawić.