Dla wszystkich hodowców ptaków, a nawet właścicieli kotów woliera jest znakomitym przedmiotem zabezpieczającym zwierzęta przed zaginięciem oraz przedostaniem się do ich przestrzeni innych zwierząt. Woliera jest coraz częściej stosowana w hodowlach oraz w prywatnych domach, ponieważ rozwiązanie pozwala właścicielom dać więcej swobody domowym zwierzętom.
Woliera znalazła zastosowanie także w hodowlach dzikich ptaków, na fermach drobiu woliery są spotykane bardzo często, ponieważ stosując takie rozwiązanie, nie musicie ciągle trzymać hodowlanych ptaków w zamknięciu. Takie zachowanie niestety jest odnotowywane, każdy wie, że np. przepiórki czy kury potrafią przefrunąć przez zamontowane ogrodzenie bez dachu.
Z tego względu dla wszystkich hodowców, którzy jeszcze nie mają zamontowanej woliery dla przepiórek, w poniższym artykule opisujemy wolierę dla przepiórek oraz wolierę dla przepiórek japońskich. Zdradzamy, jak wygląda hodowla przepiórek w wolierze, przedstawiamy najważniejsze fakty z przydomowej hodowli przepiórek. Co powinniście wiedzieć podczas hodowli przepiórek na zewnątrz. Dbając o bezpieczeństwo ptaków, wyjaśniamy, ile przepiórek na m².
Spis treści
Przydomowa hodowla przepiórek
W takim razie, jak wygląda przydomowa hodowla przepiórek? Przydomowa hodowla przepiórek ma swoje wady oraz zalety. Z pewnością największym plusem jest możliwość przebywania z tymi ptakami, minusem bywa ograniczona ilość miejsca. Nie zawsze będziecie mieli wystarczająco dużo przestrzeni przed domem, żeby postawić wolierę dla przepiórek, która pomieści większą ilość osobników.
Sprawdzając wszystkie potrzebne informacje o przydomowej hodowli przepiórek, możecie być zaskoczeni, ponieważ te ptaki nie należą do wymagających osobników. Przydomowa hodowla przepiórek nie jest trudna, jeżeli zgłębicie wymagania żywieniowe oraz bytowe, przydomowa hodowla przepiórek nie będzie sprawiała problemów.
Przepiórki oczywiście możecie trzymać w kurniku, klatce lub wolierze i to właśnie ostatnia propozycja najlepiej się sprawdza do przydomowej hodowli przepiórek.
Sprawdź również – Woliera dla papug – jak zbudować i zrobić w ogrodzie i na zimę, projekt, cena
Woliera dla przepiórek
Dosyć popularne w ostatnich czasach rozwiązanie zabezpieczenia zwierząt przed ucieczką lub zagubieniem jest woliera, która sprawdza się w wielu sytuacjach. Woliera jest odkryciem naszych czasów, ponieważ ludzie nie muszą ograniczać swobody swoich zwierząt. Nie tylko domowe pupile mają montowane woliery. Hodowle drobiu również stosują to rozwiązanie.
Agroturystyki oraz dostawcy jaj na swoich terenach mają tysiące osobników, o które muszą dbać oraz zabezpieczyć je przed czyhającym niebezpieczeństwem. Woliera dla przepiórek jest znakomitym rozwiązaniem, dlatego wielu hodowców wybiera to rozwiązanie, ich zdaniem woliera dla przepiórek jest niezastąpionym przedmiotem.
Oczywiście na rynku jest dostępnych wiele rodzajów woliery dla przepiórek, co u niektórych ludzi może wywołać niepewność, którą wybrać. Tutaj zawsze musicie brać pod uwagę, ile osobników będzie w jednym miejscu oraz czy chcecie wolierę dla przepiórek tzw. otwartą, czyli bez wewnętrznego miejsca do schronienia się w czasie deszczu.
Sprawdź również – Woliera dla kota – w ogrodzie, na balkonie, jak zrobić samemu, cena, co to jest?
Woliera dla przepiórek japońskich
Sprawdzając dostępność wolier, dobrze jest wcześniej poczytać, jaką wolierę wybrać dla przepiórek japońskich. Możecie oczywiście zasugerować się opiniami na forum, te bywają bardzo dobrym źródłem informacji oraz na portalach zajmujących się tematyką japońskich przepiórek.
Przepiórka japońska jest towarzyskim oraz ciekawskim ptakiem, dlatego woliera dla niej powinna umożliwiać jej obserwację otoczenia. Niestety, tak jak jest ciekawska, tak samo boi się niespodziewanych ruchów, dlatego woliera dla przepiórki japońskiej musi mieć miejsce do schronienia się ptaka w sytuacji dla niej niebezpiecznej.
Jak wygląda hodowla przepiórek w wolierze?
W sieci pojawia się masa pytań, jak wygląda hodowla przepiórek w wolierze? To nikogo nie dziwi, ponieważ początkujące osoby nie dysponują pełną wiedzą, co naszym zdaniem jest fajne, że pytają, jak wygląda hodowla przepiórek w wolierze. Zawsze mogą dowiedzieć się czegoś nowego.
Przystępując do postawienia woliery oraz hodowli przepiórek pamiętajcie, że ptaki nie mogą być wystawiane na słoneczne miejsca, teren, gdzie postawicie wolierę dla przepiórek, musi być zacieniony oraz obowiązkowo chroniony przed wiatrem. Przepiórki są delikatnymi ptakami, przebywanie w przeciągu czy na ostrym słońcu nie służy im.
Kolejną rzeczą, o której musicie pamiętać podczas hodowania przepiórek w wolierze to ograniczenie hałasów, jeżeli zamontujecie wolierę w najbardziej uczęszczanym miejscu, przepiórki będą zestresowane, co wpłynie na dalszy rozwój.
Hodowla przepiórek na zewnątrz
Pewnie nikogo nie zdziwi fakt, że hodowla przepiórek na zewnątrz jest dla nich komfortowym rozwiązaniem. W klatkach ptaki się bardzo męczą, hodowla przepiórek na zewnątrz pozwala im zaznać więcej swobody, mogą samodzielnie poszukać drobnych przysmaków oraz minerałów.
Najważniejszym warunkiem, jaki musicie spełnić podczas hodowania przepiórek na zewnątrz to ochrona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz słońcem.
Ile przepiórek na m²?
Najczęściej powtarzającym się pytaniem dotyczącym przepiórek w wolierze jest ile przepiórek na m²? To obliczenie nie jest trudne, ale początkujące osoby nie mają pojęcia, jak się do tego zabrać.
Ilość przepiórek na m² jest zależna od wieku ptaków, ponieważ młode osobniki mają mniejsze rozmiary, wtedy na 1 m² przypada 40 przepiórek. Z kolei dorosłe osobniki zajmują więcej miejsca, dlatego wtedy ilość przepiórek na 1 m² jest ograniczona do 25 sztuk.